Być Ślązakiem, być Ślązaczką

thumbnail

Co dziś znaczy być Ślązakiem/Ślązaczką?

To pytanie będzie towarzyszyło nam przez kilka dni w programie popołudniowym PR Katowice. Zadawaliśmy je na ulicy w reporterskich sondach. W rozmowach ze znanymi Ślązakami odniesiemy się do śląskości, która jest ogromnym kapitałem dobra odziedziczonym po przodkach. Być Ślązakiem… oznacza ponadto odpowiedź na pytania: co Ślązacy lubią, z czego są dumni, co jest dla nich ważne, czym mogą podzielić się z innymi? Będzie więc i o kulinariach czyli o kuchni na… beztydziyń i od święta, będzie o tym że mieć ptoka, to znaczy mieć hobby, ale również o tym, że… rodzina na Śląsku rzecz świynto. Opowiemy także o urodzinach, roczku i Abrahamie, o cyji, organkach i klawierze, czyli o biesiadowaniu. 

Ciekawi jesteśmy zdania słuchaczy, dlatego zapraszamy do telefonu: +32 205 10 22, który będzie czynny od 17:30, czekamy również na mailowe opinie: radio@radio.katowice.pl oraz przypominamy o naszym profilu na facebooku.

29, 30, 31 lipca, 3, 4 sierpnia 2015, godzina 17:30.

Sponsorem programu jest właściciel Marki Tyskie.

Śląskie hobby

fot. Ryszard Stotko

Mieć ptoka oznacza po naszymu, po śląsku – mieć hobby. A największą pasją Ślązaków są ptaki, gołębie, szczygły, kanarki. Jesteśmy w ptaszarni Krzysztofa Respondka. Być może nie wszyscy wiedzą, że znany, lubiany aktor i artysta kabaretowy jest uznanym w Polsce hodowcą szczygła syberyjskiego.

Dziś również pytamy – co to znaczy być Ślązakiem? Odpowie na nie Krzysztof Hanke, lider kabaretu RAK, który, podobnie jak Krzysztof Respondek, mo ptoka, czyli hobby.