jazz&...

W Centrum Kultury Śląskiej w Pałacu w Nakle Śląskim od 20 sierpnia będzie można oglądać osobliwą wystawę fotografii Janusza Różańskiego, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydziału Grafiki w Katowicach, malarza, grafika, uznanego fotografa, projektanta opracowań płyt jazzowych m.in. wydawnictw płytowych Radia Katowice i Anety Zalejskiej, zaangażowanej częstochowskiej fotograf od trzech lat dokumentującej fotograficznie projekt Janusza YANINY Iwańskiego.

Wystawa zatytułowana jest "jazz&...". Wielokropek pojawiający się w tytule jest bardzo znaczący, gdyż wskazuje ewidentnie na to, że prócz jazzu należy w tym zamyśle artystycznym poszukiwać czegoś więcej. I tak w istocie jest, gdyż odbiorca spotka się ze szczególnym rodzajem fotograficznego reportażu koncertowego, który pozwala na dotknięcie nieprzewidywalnego, czyli muzycznej improwizacji z wielkimi emocjami towarzyszącymi grającym na żywo jazzmanom. Wybitni soliści, jak na przykład Jan Ptaszyn Wróblewski, Michał Urbaniak, Ahmad Jamal, Candy Dulfer i wielu innych zostali sfotografowani w taki sposób, że właściwie ze zdjęć płyną dźwięki muzyki.

Ta wspólna wystawa Janusza Różańskiego i Anety Zalejskiej łączy w sobie dwie różne postawy twórcze, które spaja dążenie do uchwycenia tego niepowtarzalnego momentu, w którym muzyk gra całym sobą.

Na ekspozycję będą składały się fotografie wiszące na ścianie – czarno-białe, tradycyjnie oprawione – oraz duże szklane instalacje z kolorowymi zdjęciami stojące niezależnie w przestrzeni. W ten sposób będzie można zobaczyć osobliwy dialog form, fotograficzno-muzyczny duet, spotkanie dwóch artystycznych wrażliwości poszukujących emocji w sztuce i człowieku.

W środę 20 sierpnia 2014 roku o godzinie 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy, któremu będzie towarzyszył koncert jazzowy MUCHA-MUSZYŃSKI DUO, spotkanie z muzykami, dziennikarzami muzycznymi i fotografami oraz prezentacja klasowego sprzętu audio.

Serdecznie zapraszamy na jazz&... fotografię… spotkanie… koncert… &...

Wernisaż i wystawę wspierają:
Centrum Kultury Śląskiej w Pałacu w Nakle Śląskim, ZPAF Okręg Śląski, DubielVitrum, MUCHA-MUSZYŃSKI DUO, JAZZFORUM, Radio Katowice, STOWARZYSZENIE SZTUKA TEATR LOTOS JAZZ FESTIVAL – BIELSKA ZADYMKA JAZZOWA, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Częstochowie, ENCORE7 – Egg-Shell, ESTIMO, Polski Dystrybutor "Davis acoustics", Gabinet psychologiczny "BEZ MASEK", Music Photographers Collective.