Bezpieczna jesień za kierownicą 2014

Akcja na rzecz podnoszenia bezpieczeństwa na drogach 

Cele:

 • przekazanie uczestnikom imprezy wiedzy o występujących zagrożeniach
  i zaprezentowanie sposobów ich unikania ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznych zachowań na drodze
 • przekazanie praktycznych porad dla kierowców
 • promowanie właściwych  zachowań na drogach zarówno kierowców jak i pieszych
  a szczególnie dzieci i młodzieży
 • zmniejszenie zagrożenia zdrowia i życia uczestników ruchu drogowego

Nie zabraknie konkursów z licznymi i atrakcyjnymi nagrodami! ZAPRASZAMY!

Miejsce i termin:

13 września 2014 Chorzów,  parking przy Stadionie (ul. Cicha 6)

Ramy czasowe: 11:00-18:00

W programie:

Plenerowa akademia doskonalenia techniki jazdy test Stewarta - jazda samochodem

 • z piłką umieszczoną na talerzu na masce, jazda na trolejach - nauka prawidłowej reakcji kierowcy na poślizg tylnych kół samochodu, ćwiczenia utrzymania pożądanego kierunku jazdy
 • Kampania inspekcje fotelików

Inspekcja fotelika – po co?

Aż 70% do 85% fotelików montowanych jest nieprawidłowo i nie jest w stanie zapewnić elementarnego bezpieczeństwa dzieciom w samochodach.

Nie chodzi tu tylko o fakt, iż fotelik jest używany nie zgodnie z instrukcją obsługi. Fotelik może być też niekompatybilny z samochodem. Nawet jeśli montujesz go prawidłowo, nawet jeśli przeszedł przez niezależne testy fotelików i uzyskał w nich wysoką ocenę, to może KOMPLETNIE nie pasować do Twojego samochodu. W rezultacie Twoje dziecko nie jest prawidłowo zabezpieczone.

Na czym polega inspekcja fotelików?

1) Na początek sprawdzana jest jakość fotelika oraz jego dopasowanie do samochodu i wzrostu, wieku, a także wagi dziecka. To pierwszy krok do ustalenia, czy dany sprzęt ma szansę prawidłowo zadziałać i ochronić swojego pasażera.

2 ) Nawet najlepszy fotelik może zaszkodzić zamiast uratować życie, jeśli nie jest poprawnie zamontowany. Eksperci sprawdzają więc sposób montażu (w tym: prowadzenie pasa, stabilność, wybór ulokowania fotelika) oraz instruują rodziców.

3) Nie można zapomnieć o sprawdzeniu danego urządzenia w bazie niezależnych testów zderzeniowych oraz na liście recall (lista modeli i serii fotelików, w których wykryto wady i usterki).

4) Instruktaż to nie wszystko – teraz kolej na rodziców. Każdy z nich powinien powtórzyć i utrwalić wiedzę przekazaną mu przez instruktora oraz samodzielnie zamontować fotelik pod okiem eksperta.

5) Dodatkowo opiekunom udzielane są indywidualne porady, eksperci pozostają do dyspozycji odpowiadając na wszelkie pytania.

6) Jeśli okazało się, że dotychczas używany fotelik samochodowy jest niewłaściwy (np. przez wzgląd na jego niekompatybilność z kanapą samochodu lub kiepskie wyniki w testach fotelików), dobierany jest inny fotelik, by ułatwić rodzicom kupno odpowiedniego sprzętu.

Czy inspekcje są potrzebne?

Jak pokazują raporty sporządzone przez uczestników międzynarodowych projektów badawczych w Europie i Stanach Zjednoczonych, wypadki drogowe są jedną z wiodących przyczyn poważnych i śmiertelnych urazów dzieci. Pomimo stosowania odpowiednich urządzeń zabezpieczających, takich jak foteliki samochodowe dla dzieci i pasy bezpieczeństwa, dzieci wciąż są ofiarami wypadków. Dzieje się tak, ponieważ urządzenia te nie są używane poprawnie, zgodnie ze swoim przeznaczeniem i nie są w stanie spełnić swojej funkcji. Inspekcje fotelików w USA i Europie Zachodniej pokazują, że zjawisko to dotyczy od 70 do nawet 85% przypadków. Główny nacisk kładzie się więc obecnie na bezpośrednią edukację rodziców, która przynosi najbardziej satysfakcjonujące wyniki (co pokazuje np. istniejąca sieć punktów inspekcyjnych w Stanach Zjednoczonych).

inspekcje-fotelikow.pl

Celami Fundacji są: Wspieranie i promowanie inicjatyw związanych z Bezpieczeństwem na Drogach (pomysły, patenty, projekty itp.),Pomoc we wdrażaniu w życie projektów, które będą poprawiać bezpieczeństwo na drogach (projekty dla koncernów samochodowych, parlamentarzystów krajowych i europejskich), Organizacja spotkań w celu promowania bezpieczeństwa na drogach, Pomoc prawna poszkodowanym w wydarzeniach drogowych w celu wypłaty należnych odszkodowań dla poszkodowanego. Pomoc medyczna i rehabilitacyjna dla poszkodowanych w wydarzeniach drogowych.

 • salon samochodowy  pod chmurką - „SKODA” 
 • konkurs „PRAWKO.com.pl”- sprawdzenie wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego z wykorzystaniem testów online (do wygrania nasze gadżety związane z Autoradiem oraz koszulki, opaski odblaskowe, breloczki odblaskowe)
 • Konkurs montażu fotelików na czas – do wygrania foteliki samochodowe!!! Rodi Ap Raspberry Red. (15-36 kg)

 

Nasi partnerzy

logo__dzieciecy_ekspert_400            mevent1_3_400