VI Śląski Turniej Debat Oksfordzkich

Warsztaty dla uczestników pierwszego etapu VI Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich – Katowice, 29 września 2014

W dniu 29 września 2014 r. w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach (ul. Kard. S. Wyszyńskiego 7) odbędą się pierwsze warsztaty w ramach VI edycji Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich

Rok szkolny 2014/2015 przynosi zmiany w formule debat. Zamiast trzech mówców – będzie czterech. Różnicą będzie też fakt, iż rozgrywki nie zaczną się systemem pucharowym, ale fazą grupową – cztery drużyny, trzy debaty na zasadzie „każdy z każdym”. W związku z tym na pierwszych warsztatach uczestnicy wezmą udział w zajęciach wprowadzających w nowe zasady Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich. Gośćmi szkolącymi grupy z szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych będą organizatorzy Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich – Jan Piosik i Artur Lorek, którzy specjalnie na tę okazję przyjadą do Katowic.

Jak trzy debaty – to i trzy tezy. Problematyka pierwszych warsztatów oscylować będzie w czasach II wojny światowej. Rozpoczniemy wykładem Bartłomieja Warzechy z IPN Katowice na temat pierwszych dni września na Górnym Śląsku i symboli z tym związanych m.in. wieża spadochronowa w Katowicach. Następnie dr Dariusz Węgrzyn opowie o wyzwoleniu albo zniewoleniu Górnego Śląska w 1945 roku. Na sam koniec dr Joanna Lusek (Kierownik Działu Kresów i Kultur Pogranicza Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu) przedstawi zapomnianych bohaterów Śląska czasów okupacji.

Projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa śląskiego.

PROGRAM

 • 10.00 Powitanie
 • 10.15 Bartłomiej Warzecha (IPN Katowice) – Wieża spadochronowa i inne symbole Września 1939 r.
 • 11.00 dr Dariusz Węgrzyn (IPN Katowice) – Rok 1945 na Śląsku – wyzwolenie czy zniewolenie?
 • 11.45 dr Joanna Lusek (Muzeum Górnośląskie w Bytomiu) – Zapomniani śląscy bohaterowie czasu wojny i okupacji.
 • 12.30 Przerwa
 • 13.00 Warsztaty (w małych grupach):
  -dla uczniów: Jak skutecznie przygotować siędo debaty Oksfordzkiej? (5 grup)
  -dla nauczycieli/opiekunów: Debata oksfordzka jako metoda nauczania. (1-2 grupy)
 • 14.30 Sprawy organizacyjne. Losowanie grup.
 • 15.00 Zakończenie

Organizatorzy turnieju: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Bractwo Oświatowe Związku Górnośląskiego oraz II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu.

Patronat honorowy: Ministerstwo Edukacji Narodowej, dr Jan Olbrycht– Parlament Europejski, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego.

Patronat medialny: TVP Katowice, Radio eM, Polskie Radio Katowice, Fabryka Silesia, Kulturalny Śląsk, CzasyPismo, Gość Niedzielny.

Projekt współfinansowany przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm jutra"