Piotr Szmitke. Ostatnie rysunki.

Wystawa „Piotr Szmitke. Ostatnie rysunki“ prezentowana jest w ramach Metavera Arts Festival.  Jest to pierwsza pośmiertna prezentacja prac Piotra Szmitke (1955-2013) - artysty wszechstronnego i niepokornego, uparcie rozpychającego przestrzenie ekspresji artystycznej. 

piotr_szmitke_400

 

Piotr Szmitke studiował malarstwo na krakowskiej ASP. Po studiach przez ponad 10 lat mieszkał i tworzył we Francji. W 1988 roku w Paryżu ogłosił I Manifest Metaweryzmu, doktryny artystycznej, która stanowiła metodę systematyzującą jego potrzebę penetrowania równocześnie różnych obszarów sztuki. W ramach tej doktryny, pod własnym nazwiskiem oraz pod kilkunastoma pseudonimami, Szmitke bywał malarzem, rysownikiem, rzeźbiarzem, reżyserem, dramaturgiem, performerem, autorem opery, słuchowisk, realizacji wideo, animacji i filmów. Sztuka rzadko bywała dla niego miejscem spokoju i ukojenia, znacznie częściej bywała przestrzenią niepokojów, poszukiwań, wyzwań, walki ze światem oraz zmagań z samym sobą.

 

Wystawa koncentruje się na prezentacji kilku cyklów prac, głównie rysunków z ostatniego okresu życia artysty. Po wielu latach poszukiwań twórczych to właśnie rysowanie stało się dla niego przestrzenią wolności, azylem w trakcie wielomiesięcznej walki ze śmiertelną chorobą. W ostatnich miesiącach życia artysta zapominał się w rysowaniu, tworzył dzieła, które same go zaskakiwały. W nich odnajdywał ukojenie i radość. Dzięki nim właśnie u schyłku życia odnalazł drogę do samego siebie. (Marlena Niestrój)

 

Wernisaż: 10 X, g. 18.00
Finisaż: 31 X, g. 18.00
Wystawa: 11 X – 2 XI 2014