Urbanator days

Michał Urbaniak zagra w Katowicach z muzykami Amy Winehouse i Chaka Khan

Otto Williams, Femi Temowo czy Xantone Blacq – to tylko niektóre z gwiazd, które przyjadą na tegoroczną edycję Urbanator Days, odbywającą się 29 i 30 listopada w Katowicach. Michał Urbaniak już po raz ósmy organizuje unikalne w światowej skali wydarzenie. Na jednej scenie obok uznanych osobowości jazzu, rapu czy soulu staną najzdolniejsi, młodzi muzycy, by wspólnie zagrać jam session.

Pomysłodawcą i organizatorem Urbanator Days jest Michał Urbaniak. Ten międzynarodowej sławy muzyk to saksofonista, kompozytor i oczywiście skrzypek, a od niedawna także aktor. W filmie „Mój rower” Piotra Trzaskalskiego zagrał z sukcesem jedną z głównych ról. Wcześniej, za muzykę do „Długu” Krzysztofa Krauzego otrzymał Złotego Lwa na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Świat o nim usłyszał, kiedy zagrał na płycie „Tutu” Milesa Davisa. Dwie dekady później jego nazwisko zwyciężyło w plebiscycie na najwybitniejszego muzyka jazzowego magazynu „Down Beat” aż w 5 kategoriach.

Nie dziwi zatem, że Michał Urbaniak działa jak magnes. Od ośmiu lat ściąga do Polski na Urbanator Days najbardziej gorące nazwiska światowej sceny jazzu, solu i rapu. Tegoroczną edycję wydarzenia zaszczyci swoją obecnością Troy Miller – kompozytor, aranżer, pianista, a przede wszystkim wirtuoz perkusji. Finalista programu Young Musician Of The Year, organizowanego przez BBC. Od 2007 roku pracował z Amy Winehouse. Współtworzył muzykę do tegorocznego, oscarowego zwycięzcy „Zniewolonego” w reż. Steve’a McQueena. Miłośników brzmień gitary ucieszy zapewne obecność na Urbanatorze Femi Temowo. Talent rozwijał w Londynie, a potem w USA. Tworzył  z Wyntonem Marsalisem, Georgem Bensonem czy Andreą Bocellim. Ze Stanów Zjednoczonych przyleci również znakomity basista Otto Williams – muzyczne szlify zdobywał w światowej stolicy muzyki współczesnej, Nowym Jorku. Grał m.in. z Chaka Khan, Ray’em Charlesem czy Keziah Jonesem. Na scenie pojawi się także Xantone Blacq – multiinstrumentalista, producent muzyczny, wokalista i pianista o niezwykłej charyzmie. Pierwsze występy muzyczne dawał już  w wieku 3 lat, grając w kościele na  kongach. Współtworzył m.in. z Nigelem Kennedym i z Amy Winehouse.  Listę zamyka Michael “Patches” Stewart (trąbka). Ten niezwykle uzdolniony muzyk urodził się w Nowym Orleanie, światowej stolicy jazzu. Grał z Marcusem Millerem, ale jeżdził też w tournée z innymi gwiazdami.

Te wszystkie osobowości międzynarodowej sceny muzycznej będzie można usłyszeć na jednej scenie 30 listopada w siedzibie Polskiego Radia Katowice, podczas koncertu Urbanator Days. Dzień wcześniej wszyscy muzycy poprawadzą warsztaty muzyczne. Najzdolniejsi uczestnicy zostaną zaproszeni do wspólnego występu na koncercie Urbanator Days.

Obydwa wydarzenia są bezpłatne. Aby wziąć udział w warsztatach Urbanator Days (29.11), należy zarejestrować się poprzez aplikację na stronie:  http://urbanatordays.com. Zaproszenia na koncert (30.11) będą rozdawane na antenie Radia Katowice.

Urbanator Days – Katowice

Polskie Radio Katowice, ul. Ligonia 29
29 listopada – warsztaty muzyczne (wstęp wolny)
30 listopada– Koncert/jam session (wstęp wolny)

urbanator_days2014_plakat_b1_katowice_1024