3xJazz, listen, see & feel

„3xJazz” wystawa fotografii muzycznej, autorstwa Janusza Różańskiego w atrium przy sali kameralnej NOSPR, została specjalnie przygotowana z okazji zbliżającego się LOTOS JAZZ FESTIVAL 17. ZADYMKA JAZZOWA i koncertu Wayne Shorter Quartet w NOSPR.

„3xJazz listen, see & feel– słuchaj, patrz i czuj...

to najważniejsze 3 powody, by na Lotos Jazz Festival – Bielskiej Zadymce Jazzowej być każdego roku, zresztą wszędzie tam gdzie dymi jazzowo, niezależnie od pory roku, jeśli się kocha tę muzykę. Aniołowie Jazzu, szklane fantomy Wielkich świata muzycznego tego gatunku z przestrzennymi wizerunkami, w których widz odnajdzie swoje odbicia, namiastka zatrzymania aury Misteriów Zadymki Jazzowej w fotografii Janusza Różańskiego.


JanuszRóżański – malarz, grafik, fotograf – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydziału Grafiki w Katowicach.

Twórca autorskich wystaw malarstwa w Polsce i za granicą, uczestnik wystaw zbiorowych m. in. w konkursach 38. Bielska Jesień, IV Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej w Trójmieście, Biennale Małych Form Malarskich w Toruniu czy Biennale Młodej Sztuki w Bełchatowie z nagrodzonymi pracami. Autor wystaw fotograficznych towarzyszących eventom muzycznym w Polsce i za granicą.

Od wielu lat współpracuje z Radiem Katowice projektując wydawnictwa muzyczne w tym wielokrotnie nagradzane nominacjami i nagrodami Fryderyków oraz tytułami Złotej Płyty, projektuje także dla agencji wydawniczych, wśród projektów są opracowania płyt jazzowych artystów takich jak Soundcheck, Grzegorz Nagórski, Urszula Dudziak, MarcinWyrostek i wielu innych, a także płyt muzyki poważnej m. in. Kwartetu Śląskiego, Filharmonii Śląskiej czy Antologii Organów Śląskich.Fotografie publikuje m. in. w Jazz Forum.

Z festiwalem Lotos Jazz Festival – Bielską Zadymką Jazzową sympatyzuje od wielu lat projektując okładki płyt – nagrody konkursowej Festiwalu – dla wydawcy Radia Katowice, od 7 lat aktywnie tworzy reportaże fotograficzne zdarzeń Festiwalu, na 14. Zadymce instalacja szklana była prezentowana jako autorska wystawa fotografii pod nazwą „3xjazz – listen, see & feel”, w 2012 roku w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w tymże roku ponownie jako wystawa towarzysząca 15. Bielskiej Zadymce, a w roku 2014 jako część wystawy współautorskiej pt.: „jazz&...” w Centrum Kultury Śląskiej w Pałacu Donnesmarcków w Nakle Śląskim. W 2014 roku instalacja szklana była prezentowana podczas International Days of Jazz  “Vinnitsia Jazz fest” na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w Winnicy na Ukrainie oraz podczas 30. Głogowskich Spotkań Jazzowych przy koncercie Terri Lyne Carrington.


Wernisaż 28 lutego 2015, godz. 19:00

Oprawa muzyczna  – Trio w składzie:
Tomasz Mucha – skrzypce
Kajetan Galas – organy Hammonda (B3)
Bartosz Staromiejski – perkusja


Wystawie patronują:
Stowarzyszenie Sztuka Teatr z Bielska-Białej,
Lotos Jazz Festival – Bielska Zadymka Jazzowa,
Radio Katowice,
Jazz Forum,
MPC Music Photographers Collective.


Producentem instalacji szklanej jest firma Dubiel Vitrum z Rabki.