Radio Katowice
Radio Katowice / Patronaty / Cieszyn robi wrażenie
Cieszyn robi wrażenie

W sobotę, 27 czerwca 2015 zapraszamy na wspólne zwiedzanie Cieszyna!

Nasz wóz tranmisyjny stanie na cieszyńskim rynku, a cały przedpołudniowy program "Lubię to!" nadamy właśnie z Cieszyna.


Cieszyn – leżące na pograniczu Czech i Polski malownicze miasteczko. Jego transgraniczny charakter, barwna historia oraz ciekawe zabytki, w połączeniu z bogatą ofertą imprez i walorami przyrodniczymi, sprawiają, że staje się jednym z najbardziej atrakcyjnych miast na południu Polski, o szczególnym klimacie i przyjaznej atmosferze. Miasto, które każdy powinien odwiedzić choć raz. Idealne miejsce na weekendowy wypoczynek.

cieszyn_100_3_120Według legendy, w 810 r. po długiej rozłące spotkali się trzej królewscy synowie, którzy chcąc upamiętnić to wydarzenie postanowili założyć miasto. W rzeczywistości historia Cieszyna rozpoczyna się na przełomie IX i X w., kiedy to na Górze Zamkowej został wzniesiony gród. Do dziś Góra jest jedną z największych atrakcji - można tam zobaczyć m. in. XI w. rotundę, której wizerunek znany jest wszystkim z 20 złotowego banknotu; warto wyjść na Wieżę Piastowską i z jej szczytu podziwiać imponującą panoramę rozciągającą się aż po pasma Beskidu Śląskiego i Śląsko-Morawskiego. Proponujemy też zwiedzić galerie Zamku Cieszyn, gdzie prezentowany jest polski i światowy design (www.zamekcieszyn.pl). Bardzo malownicze jest stare miasto. Jednym z najbardziej reprezentacyjnych budynków jest Teatr (www.teatr.cieszyn.pl) doceniony już przez wielu twórców filmowych. Ważnym punktem miasta jest Rynek, gdzie w przykawiarnianych ogródkach łatwo jest oddać się chwili relaksu równocześnie podziwiając jego zabytkową zabudowę.

cieszyn_100_7_120Osobom skupionym na historii polecamy zwiedzanie Cieszyna i Czeskiego Cieszyna szlakami tematycznymi, a można to zrobić na wiele sposobów – szlakami książąt cieszyńskich: Piastów i Habsburgów, śladami cieszyńskich żydów, pamiątek ewangelików cieszyńskich, Via Sacra czyli kościołów i klasztorów, cieszyńskiej Moderny lub szlakiem cieszyńskich zabytków (przewodniki na www.cieszyn.pl lub w Cieszyńskim Centrum Informacji, Rynek 1) Wędrując Szlakiem Książki można zapoznać się z niezwykle cennymi zabytkowymi księgozbiorami m.in. Książnicy Cieszyńskiej (www.kc-cieszyn.pl) czy największym zbiorem luterańskim – Archiwum Tschammera. W ostatnim czasie okazją do tego była Cieszyńska Noc Muzeów. Polecamy też zwiedzanie czterech cieszyńskich muzeów – założonego w 1805 r. Muzeum Śląska Cieszyńskiego (www.muzeumcieszyn.pl), unikatowego Muzeum Protestantyzmu (www.biblioteka.cieszyn.org.pl), Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich (www.militariacieszyn.pl) oraz obchodzącego niedawno swoje święto Industriadę Muzeum Drukarstwa (www.muzeumdrukarstwa.pl). Ciekawa będzie wizyta w oddalonym od centrum o 5 km Archeoparku w Kocobędzu – Podoborze (Republika Czeska) gdzie znajduje się replika słowiańskiego grodu z VIII w., organizowane są pokazy i programy edukacyjne na temat życia we wczesnośredniowiecznym grodzie. (www.archeopark-chotebuz.cz)

cieszyn_100_12_120Spragnionym wypoczynku na łonie natury miasto oferuje wiele kameralnych i obfitujących w zieleń miejsc. Zabytkowy charakter ma park na Górze Zamkowej, godne polecenia są niewielkie, ale urokliwe parki zapewniające chwilę relaksu. W mieście znajduje się również transgraniczny kompleks rekreacyjno-sportowy z boiskami, kortami tenisowymi, zalewem kajakowym, miejscem piknikowym i placem zabaw. Po Parku pod Wałką można poruszać się również na rolkach czy rowerze a po przekroczeniu nowego mostu na Olzie, znajdziemy się w czeskocieszyńskim Parku Adama Sikory.

Szlak Via Natura pokazuje uroki cieszyńskiej przyrody – m.in. rezerwaty przyrody (przewodniki na www.cieszyn.pl lub w Cieszyńskim Centrum Informacji, Rynek 1) zaś na przełomie kwietnia i maja najpiękniejszy jest Szlak kwitnących magnolii (www.najpiekniejszemagnolie.pl).

cieszyn_100_6_120Szczególna i smaczna jest lokalna kuchnia – na swoje specjały zapraszają cieszyńskie lokale. A Cieszyński Browar Zamkowy, który od 1846 r., do dnia dzisiejszego produkuje trunki metodą naturalną oprócz znakomitego piwa oferuje możliwość zwiedzania oraz brania udziału w pokazowej produkcji piwa. Na czeskie specjały i piwo zapraszają z kolei knajpki znajdujące się niedaleko- wystarczy tylko przejść przez most.

Cieszyn jest jednak czymś znacznie więcej niż transgranicznym miastem z zabytkami. To miejsce, które kwitnie kulturowo, organizuje wiele imprez, a większość z nich odbywa się po obu stronach Olzy. Do największych należą: Przegląd Filmowy „Kino na Granicy” (majowy weekend), Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Bez Granic” (czerwiec), Europejski Festiwal Szkół Artystycznych i Twórczości „Kręgi sztuki” i Przegląd Filmowy „Wakacyjne Kadry” (lipiec), Święto Trzech Braci (czerwiec), Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny (sierpień), Dni Kultury Żydowskiej (październik), Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto” (wrzesień), Skarby z Cieszyńskiej Trówły (wrzesień), Dekada Muzyki Kameralnej etc.

Informacje o mieście i szczegółowe Kalendarium imprez znajduje się na www.cieszyn.pl.

Galeria

fot. Ryszard Stotko
Linki zewnętrzne

Cieszyn

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA