Radio Katowice
Radio Katowice / Patronaty / Drogocenne dzieła Andrzeja Heidricha
Drogocenne dzieła Andrzeja Heidricha

Andrzej Heidrich, doskonały grafik, od ponad 50 lat projektuje polskie banknoty. Jest wybitnym artystą, mistrzem małychform graficznych, „królem polskich banknotów” – pisze prof. Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego. Można zaryzykować stwierdzenie, że Andrzej Heidrich, jest jedynym artystą, którego dzieła znają wszyscy Polacy, obcując z nimi na co dzień.

Współpraca Andrzeja Heidricha z NBP zaczęła się w 1960 r., kiedy artysta został zaproszony do zamkniętego konkursu na nowy banknot o nominale 1000 zł. Projekt banknotu został wyróżniony. Przez wiele lat grafik wykonał dziesiątki szkiców i projektów banknotów. Dopiero w 1975 roku został wprowadzony do obiegu jego pierwszy banknot 500 zł z Tadeuszem Kościuszką. 

Andrzej Heidrich jest autorem wielu serii banknotów takich jak: „Wielcy Polacy”, w obiegu 1975-1996, „Władcy Polscy” w obiegu od 1995 roku do dzisiaj oraz wiele innych, które z różnych powodów nie były emitowane. Znakomity artysta zaprojektował także banknot z Józefem Piłsudskim o nominale pięciu milionów złotych. Ostatecznie nie wszedł on do obiegu, ponieważ w połowie lat 90. władze przygotowywały denominację.

W 2005 roku artysta zaprojektował pierwszy w Polsce banknot kolekcjonerski z Janem Pawłem II. Ostatnią pracą Andrzeja Heidricha dla NBP jest banknot 500-złotowy z Janem III Sobieskim, który już niedługo wejdzie do obiegu.

Poza projektami banknotów, Andrzej Heidrich jest autorem orzełków na czapkach wojskowych, odznaki policyjnej, odznaczeń dla polskich żołnierzy walczących w Iraku i Afganistanie oraz poprawek godła heraldycznego Polski, wprowadzonych do obowiązującego obecnie herbu państwowego.

Zawodowo Andrzej Heidrich był związany z Warszawską Spółdzielnią Wydawniczą „Czytelnik”, gdzie pracował ponad czterdzieści lat. Od 1961 roku był kierownikiem artystycznym, a od 1974  naczelnym grafikiem wydawnictwa. Ilustrował książki, projektował okładki, obwoluty, przygotowywał albumy i serie wydawnicze. Opracowywał graficznie i typograficznie setki książek, między innymi takich autorów jak Leszek Kołakowski, Jarosław Iwaszkiewicz, Julian Stryjkowski, Ryszard Kapuściński. Współpracował również z innymi oficynami wydawniczymi. Przez wiele lat uczestniczył w pracach Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, zasiadając w jury konkursu na najpiękniejszą książkę roku. Jest również cenionym projektantem znaczków pocztowych, kopert FDC, kart pocztowych, ekslibrisów, znaków graficznych oraz innych form grafiki użytkowej. Swoje prace prezentował na licznych wystawach krajowych i zagranicznych. Wiele z nich zostało nagrodzonych i wyróżnionych.

Dorobek artystyczny Andrzeja Heidricha jest ogromny, jednak jak sam artysta twierdzi, banknoty zdominowały jego twórczość, co z pewnością widzowie zobaczą na wystawie. Staraliśmy się pokazać widzom nie tylko grafiki związane ze współpracą artysty z NBP, ale również projekty znaczków, ilustracji książkowych, odznaczeń, oraz dzieła, które artysta zaprojektował tylko dla siebie, bo jak sam mówi nulla dies sine linea, czyli ani dnia bez kreski.

Ar­ty­sta uro­dził  się  w  1928  roku w War­sza­wie. Ukoń­czył po­wszech­ną Szko­łę Rodziny Woj­sko­wej  na  Żo­li­bo­rzu  oficerskim,  Gimnazjum  Gra­ficz­ne  przy  ul. Kon­wiktorskiej  i  znane  Li­ceum Sztuk Pla­stycz­nych przy ul. Górnośląskiej. Stu­dio­wał na Wydziale Gra­fi­ki  War­szaw­skiej  Aka­de­mii  Sztuk  Pięk­nych. Studia ukoń­czył z wy­róż­nie­niem w 1954 roku. Dyplom, Andrzej Heidrich, zrobił u prof. Jana Mar­ci­na Szan­ce­ra – ucznia Józefa Me­hof­fe­ra, który z kolei był uczniem Jana Ma­tej­ki. Tematem jego  dy­plo­mu były  ilustra­cje do sztu­ki  Mo­lie­ra „Świę­to­szek”. W 1949 roku zwią­zał  się  ze  Spół­dziel­nią Wy­daw­ni­czą  „Czy­tel­nik”, w której prze­pra­co­wał ponad 40 lat.

Andrzej Heidrich został odznaczony Polonią Restituta (1977), „Zasłużony dla bankowości” (1989), „Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski” (1999) oraz Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2006).

Wystawa twórczości Andrzeja Heidricha w Pałacu Mieroszewskich jest ekspozycją interaktywną. Każdy zwiedzający może wygodnie zasiądź i poczytać tomik wierszy lub inną książkę, do której artysta wykonał ilustracje. Na ekspozycji prezentowane jest nagranie z Andrzejem Heidrichem, który opowiada pracownikowi muzeum o swojej pracy. Specjalnie na czas trwania wystawy została sporządzona nowa oferta edukacyjna dla uczniów szkół podstawowych.

 


Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA