Radio Katowice
Radio Katowice / Patronaty / V Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej
V Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej

Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej, które odbędą się w dniach od 11-12 czerwca w Parku Boguckim w Katowicach pod patronatem Miasta Katowice oraz we współpracy z Wydziałem Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Katowice i Zakładem Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Partnerami merytorycznymi współorganizującymi tegoroczne mistrzostwa są 2 lokalne firmy: Park Leśny z Gliwic oraz Taxus Arbor z Tychów.

Podczas zawodów doświadczony Arborysta, będzie przekonywał sędziów o swej wiedzy w dziedzinie pielęgnacji drzew oraz o umiejętnościach posługiwania się technikami linowymi, przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Chociaż wyłonienie mistrza jest bardzo istotnym celem zawodów, to należy również docenić fakt, że wyznaczają one standardy dotyczące bezpieczeństwa pracy i mobilizują do ciągłego pogłębiania wiedzy, a także służą podniesieniu kwalifikacji zawodowych arborystów.

Organizacja i przebieg zawodów odbywa się pod kontrolą komisji sędziowskiej i doświadczonych arborystów. Dokumentem opisującym zasady i normy uczestnictwa w Mistrzostwach jest regulamin zawodów (International Tree Climbing Championships - competition rules) obowiązujący na całym świecie. Przed startem każdy uczestnik przechodzi szczegółową, indywidualną kontrolę sprzętu osobistego. W przypadku stwierdzenia sprzętu nieatestowanego, uszkodzonego lub przeterminowanego zawodnik zostaje odsunięty od udziału w zawodach.

Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej – Katowice 2016 są imprezą o zasięgu ogólnoeuropejskim. Impreza przyczyni się do popularyzacji ciekawego zawodu wśród młodych ludzi, podniosie poziom edukacji przyrodniczej, przybliży społeczeństwu zasady szeroko pojętej ochrony środowiska poprzez pozytywne praktyki w zakresie pielęgnacji i ochrony drzew.

Zwycięzcy tegorocznych Mistrzostw Polski będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy we Wspinaczce Drzewnej (European Tree Climbing Champinschip), które w tym roku odbędą się 2 i 3 lipca w Pradze.

Zawody rozgrywane będą w dwóch etapach:

I etap – 11 czerwca

Eliminacje. Zawodnicy startują równocześnie w pięciu różnych konkurencjach, symulujących pracę w koronach drzew:

1) praca w koronie (work climb).

Work climb (praca w koronie) to konkurencja, symulująca pracę na drzewie. Zawodnicy startują z wierzchołka korony drzewa i mają do osiągnięcia pięć stanowisk. Każde z nich umieszczone jest w innej partii korony. Zawodnik dociera do nich używając do asekuracji liny i lonży.

Poszczególne stanowiska symulują czynności wykonywane podczas pracy w koronie drzewa:

  • symulacja obcięcia gałęzi piłką ręczną (dotknięcie dzwonka), 

  • celny rzut drewnianym wałkiem do pojemnika stojącego na ziemi, 

  • symulacja obcięcia gałęzi tyczką teleskopową (dotknięcie dzwonka), 

  • widowiskowe i pełne emocji dalekie odejście w poziomie po gałęzi, bez jej  obciążania.

Na końcu gałęzi umieszczony jest czujnik ruchu, 
nadmierne obciążenie i wygięcie gałęzi uruchamia sygnał dźwiękowy, 


  • konkurencję kończy dotarcie do stanowiska na pniu, z którego zawodnik wykonuje 
kontrolowany zjazd i lądowanie w wyznaczonym punkcie.


Na wykonanie tych zadań uczestnicy mają określony limit czasu. Wykonanie wszystkich zadań to pokaz sprawności fizycznej i niezwykłych umiejętności, poprzedzanych wieloomiesięcznymi ćwiczeniami i wiedzą praktyczną arborystów.

2) ratownictwo (rescue),

Aerial rescue (ratownictwo) jest najtrudniejszą konkurencją zawodów, która wymaga od zawodników wiedzy i doświadczenia oraz siły i sprawności fizycznej. Zadanie polega na dotarciu do
poszkodowanego i bezpiecznym ściągnięciu go z drzewa. Rozpoczęcie akcji ratowniczej poprzedza rozpoznanie niebezpieczeństw i ocena skutków wypadku oraz przedstawienie
planu akcji. Poszkodowanego symuluje manekin o wadze 75 kg, wyposażony w ubranie robocze i uprząż. Zawodnicy są
informowani przez organizatorów o okolicznościach i skutkach wypadku, które będą determinowały ich czynności na drzewie. Poszkodowanemu należy udzielić pomocy zgodnie z przyjętymi zasadami i dbałością o jego bezpieczeństwo. Ocenie w tej
konkurencji podlega zachowanie i profesjonalizm zawodnika oraz czas, w jakim uda mu się sprowadzić poszkodowanego na ziemię i przekazanie służbom ratowniczym. 


3) instalacja liny (throwline),

Throwline (instalacja liny) to konkurencja, polegająca na przerzucaniu rzutek z liną przez oznaczone na drzewie konary. Zawodnicy startują z dowolnych miejsc w obrębie strefy i wybierają dwa spośród pięciu konarów, na których będą montowane liny. Konary te są oznaczone i posiadają wartość punktową w zależności od wysokości rozwidlenia konarów, stopnia trudności utrudniającego precyzyjny rzut. Rzutki z linami znajdują się w dwóch pojemnikach. Zadaniem zawodnika jest przerzucenie ich przez konar, podpięcie liny wspinaczkowej i jej przeciągnięcie przez rozwidlenie w ustalonym czasie. Skład sędziowski czuwa nad przebiegiem konkurencji i przerywa ją, gdy zawodnik przekroczy limit czasowy przeznaczony na wykonanie zadania. 


4) wspinaczka na czas (speed climb)

Speed climb (wspinaczka na czas) to jedna z bardziej emocjonujących
konkurencji zawodów. Zadaniem uczestników jest wejście na drzewo w jak
najkrótszym czasie. Komenda „start” jest sygnałem do rozpoczęcia
konkurencji, po której należy dotrzeć do wyznaczonego miejsca. Zawodnicy rozpoczynają wspinaczkę, wchodząc po pniu (w miejscu, gdzie
nie ma gałęzi znajdują się chwyty) i kolejnych konarach aż znajdą się na
wierzchołku drzewa. Pomiar czasu zostaje zatrzymany, gdy zawodnik
uderzy w dzwonek umieszczony na szczycie. Przed upadkiem z wysokości
zabezpieczai go lina asekuracyjna, której zawodnik nie może wykorzystywać do wspinaczki.

5) wspinaczka po linie (footlock)

Footlock (wspinaczka po linie), czyli wejście na drzewo po swobodnie zwisającej linie, to najbardziej spektakularna konkurencja mistrzostw. Zadaniem uczestników jest pokonanie wysokości 15 metrów przy użyciu techniki blokowania liny stopami. Czas mierzy pięciu sędziów, przy czym dwa skrajne pomiary są odrzucane, a z trzech pozostałych wyciąga się średnią. Konkurencja cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności.

II etap – 12 czerwca

mistrzowie (masters challenge)

Jest to konkurencja finałowa, decydująca o miejscu na podium Mistrzostw. Rywalizuje w niej pięciu zawodników - zwycięzców eliminacji. Masters challenge (mistrzowie) to konkurencja, w której uczestniczy pięciu zwycięzców wyłonionych w eliminacjach. W trakcie tej konkurencji zawodnicy prezentują symulację codziennej pracy arborystów. Wspinanie poprzedza inspekcja drzewa, czyli ocena występowania ewentualnych zagrożeń oraz wybór optymalnego miejsca instalacji liny tak, aby przejście pomiędzy ustawionymi w koronie drzewa stanowiskami, było jak najbardziej płynne z minimalną ilością punktów przekierowania liny oraz w najkrótszym czasie. Poszczególne stanowiska, jak w work climb’ie, symulują czynności wykonywane podczas pracy w koronie drzewa. Konkurencję kończy kontrolowany zjazd z drzewa          i zdjęcie całego sprzętu wspinaczkowego. Na wykonanie tych zadań uczestnicy mają określony przez sędziów limit czasu. Oprócz zdobytych punktów za wykonanie poszczególnych zadań, sędziowie przyznają dodatkowe punkty za: ogólny plan przejścia z i do stanowiska, elegancję i płynność wykonania, kontrolę naprężenia liny. Bolesne punkty karne, zawodnik może otrzymać za niebezpieczne lub złe wykonanie zadań, a także za stosowanie niebezpiecznej techniki. Wyniki tej konkurencji decydują o miejscu na podium Mistrzostw Polski (PTCC) oraz reprezentowania Polski na Mistrzostwach Europy (ETCC), a może i Świata (ITCC).

Udział w Mistrzostwach Polski we Wspinaczce Drzewnej Katowice 2016 zaowocuje wspólną wymianą doświadczeń, a pokazy zawodowych arborystów zapewnią wiele wrażeń i przyczynią się do pogłębiania wiedzy szerokiego grona widzów na temat prawidłowych metodach pielęgnacji drzew. Dla nowych adeptów arborystyki, udział w zawodach, jako zawodnik lub wolontariusz, oprócz sprawdzenia sprawności fizycznej i wiedzy o pielęgnacji drzew bywa początkiem dobrej przygody życiowej i umożliwia nabycie umiejętności w nowej dziedzinie rekreacji.

Elementem potęgującym zainteresowanie naszą imprezą powinno być miejsce organizowania zawodów. Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej odbędą się bowiem w samym sercu Katowic – w Parku Boguckim, nieopodal spodka, tuż obok pięknej siedziby Muzeum Śląskiego, nowoczesnego centrum kongresowego i hali NOSPR będącej dumą Katowic. 

Poszczególne konkurencje będą przeprowadzone na dużych drzewach – będą to dorodne klony, dąb i jesion. Dla arborystów przyjeżdżających z różnych rejonów Polski taki park usytuowany w ścisłym sercu przemysłowego miasta, w miejscu gdzie niedawno pracowała kopalnia Katowice zapewne będzie miłym zaskoczeniem. Przetrwanie cennych drzew w sąsiedztwie funkcjonującego zakładu przemysłowego, a po jego likwidacji zachowanie drzew w trakcie rewitalizacji terenów poprzemysłowych to efekty ciężkiej pracy i determinacji urzędników, przyrodników i arborystów. 

Niezwykle ważną wartością dodaną płynącą z organizacji Mistrzostw Polski we Wspinaczce Drzewnej jest to, że uczestnikom imprezy pokażemy Katowice jako miasto w którym ważna jest dbałość o tereny zieleni, troska o drzewa i szacunek dla przyrody. Niektórzy z Nich dopiero tutaj dowiedzą się, że ponad 40% powierzchni w zasięgu administracyjnym miasta Katowice stanowią lasy i tereny zieleni. Nasza impreza to kolejny krok w promowaniu pozytywnych informacji o Katowicach zmieniających się i rozbudowujących, ale z poszanowaniem dla przyrody i z dbałością o najcenniejsze zadrzewienia, a do takich należy zaliczyć drzewa rosnące w Parku Boguckim. W czwartek i piątek w trakcie przygotowań do sportowej części imprezy zostaną przez nas wykonane prace pielęgnacyjne na ok. 10 drzewach rosnących w Parku Boguckim – arboryści w ramach przygotowań do zawodów przeprowadzą pielęgnację drzew na których będą prowadzone konkurencje oraz kilku drzew sąsiednich. Po zakończeniu Mistrzostw Polski we Wspinaczce Drzewnej pozostaną więc nie tylko wrażenia, ale pozostanie kilka profesjonalnie wypielęgnowanych drzew. 

Galeria

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA