XVI Śląska Jesień Gitarowa

Międzynarodowy Festiwal oraz Konkurs im. Jana Edmunda Jurkowskiego „Śląska Jesień Gitarowa” to święto gitary klasycznej o 30-letniej historii. Do Tychów, gdzie od 16 do 22 października odbywać się będzie 16. edycja Festiwalu, zawita  kilkudziesięciu artystów z całego świata, którzy na festiwalowej estradzie zaprezentują różnorodny stylistycznie materiał, od muzyki klasycznej przez jazz do szeroko pojętej world music. Obok gitary klasycznej zabrzmi gitara flamenco, jazzowa, barokowa, a wszystko to w rozmaitych konfiguracjach instrumentalnych – gitara solo, w różnych składach kameralnych oraz jako instrument koncertujący z orkiestrą.

Melomani  będą zatem mieli okazję usłyszeć solistów: Marcina Dyllę, Andreę De Vitisa, Beatę Będkowską – Huang oraz zespoły, takie jak: Rolf Lislevand & Ensemble Kapsberger, Richard Galliano & Sylvain Luc, Gruber & Maklar Duo, Amadeus Guitar Duo, Guitar4mation, Kupiński Guitar Duo, Michał Czachowski & Indialucia, Piotr Domagała & Kwartet Śląski, Jan Jakub Bokun & Jakub Kościuszko. Dodatkową, muzyczną atrakcją będą prawykonania nowych utworów na gitarę z orkiestrą – komponowanego na zamówienie festiwalu Koncertu gitarowego Marcina Błażewicza z udziałem w partii solowej Marcina Dylli i utworu “Omdlenia” na gitarę i smyczki Piotra Klimka z solistą Jakubem Kościuszko.

Śląska Jesień Gitarowa to również Konkurs im. Jana Edmunda Jurkowskiego, który od lat wyłania  i eksponuje niezwykłe muzyczne talenty. Do przesłuchań 16. edycji konkursu zakwalifikowało się 27 gitarzystów z całego świata, m.in. z Brazylii, Kanady, Francji, Włoch, Holandii. Międzynarodowe jury   w wyniku trzyetapowych zmagań przyzna nagrody - pieniężne, rzeczowe, recitale na międzynarodowych festiwalach oraz wydanie solowej płyty.

To międzynarodowe święto gitary stanowi także szczególną okazję do  wymiany wiedzy i doświadczeń – uczestnicy i obserwatorzy festiwalu będą brali udział w wykładach, lekcjach mistrzowskich i wystawach. Przez siedem dni muzyka wypełni tkankę miasta, a codzienność ożywią melodie wydobywane z sześciu strun.