Tour de Pologne

SIEDEM DNI WIELKIEGO ŚCIGANIA

W ciągu tygodnia kolarze pokonają 1132 kilometry. Decydująca walka o zwycięstwo rozegra się podczas ostatniego, królewskiego etapu w Bukowinie Tatrzańskiej.

— Zrobiliśmy wszystko, żeby tegoroczny Tour de Pologne był dynamiczny i ciekawy. Chodzi o to, by kolarze przyjechali tu rywalizować i walczyć, a nie tylko przejechać trasę — zapewnia dyrektor generalny Tour de Pologne, Czesław Lang.

Tegoroczny Tour de Pologne rozpocznie się w Krakowie – 28 lipca na Rynku Głównym, gdzie odbędzie się oficjalna prezentacja drużyn, a dzień później kolarze wystartują stąd na trasę pierwszego etapu.

Przez trzy kolejne dni kolarze pojadą przez nasz region. W drugim etapie pokonają 142 kilometry z Tarnowskich Gór do Katowic i zafiniszują przy Spodku. Będzie to jedyny typowo sprinterski etap. Później Tour de Pologne wjedzie w góry. Po starcie z Jaworzna kolarze będą walczyć na czterech górskich premiach pierwszej kategorii – Zameczek i Salmopol. Czwarty etap z Zawiercia do Zabrza będzie jedynym, podczas którego kolarze pokonają ponad 200 kilometrów.

Piąty etap wystartuje sprzed siedziby firmy Olimp Laboratories w Nagawczynie, a peleton będzie finiszował w Rzeszowie. Dzień później na trasę powrócą wysokie góry, a kolarze pokonają 199 kilometrów z Kopalni Soli Wieliczka do Zakopanego. O końcowej klasyfikacji zdecyduje ostatni, królewski etap BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska. Tu kolarze będą mieli do pokonania dwie rundy po 66 kilometrów i powalczą na sześciu górskich premiach pierwszej kategorii.

Na starcie 74. Tour de Pologne pojawią się w sumie 22 drużyny. Osiemnaście najlepszych zawodowych ekip świata należących do grona UCI World Teams oraz cztery drużyny z dzikimi kartami. Wśród nich znajdzie się Reprezentacja Polski oraz CCC Sprandi Polkowice. W tym roku każdy zespół będzie się składał z siedmiu kolarzy, a nie, jak to było w latach ubiegłych, z ośmiu. Dzięki temu w peletonie ma być bezpieczniej, a sam wyścig stanie się bardziej emocjonujący.

— Jeden kolarz mniej w każdej ekipie oznacza ograniczoną kontrolę taktyczną nad przebiegiem rywalizacji, trudniejszą pogoń za ucieczkami i większą improwizację — tłumaczy Czesław Lang.

Kolarze będą walczyli w czterech klasyfikacjach – Klasyfikacja Generalna CARREFOUR, Najlepszy Góral TAURON, Najlepszy Sprinter HYUNDAI, a także Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO, a także jednej klasyfikacji – premii Najlepszy Polak LOTOS.

Zmaganiom najlepszych zawodowych kolarzy świata będą towarzyszyły imprezy dla kolarzy amatorów, a także dzieci i młodzieży. 4 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej odbędzie się 8. Tour de Pologne Amatorów. W tym roku na nowej, dłuższej trasie liczącej aż 58 kilometrów, na której znalazł się oczywiście najtrudniejszy podjazd Tour de Pologne, czyli Ściana BUKOVINA.

Już po raz dziesiąty wystartuje Nutella Mini Tour de Pologne, czyli wyścigi dla najmłodszych. Podczas sześciu etapów Tour de Pologne (w Krakowie, Katowicach, Szczyrku, Zabrzu, Rzeszowie i Zakopanem) będą oni mogli posmakować rywalizacji na fragmencie trasy zawodowego wyścigu. Nieco starsi będą rywalizować w Nutella Mini Tour de Pologne Puchar Młodzików. Zwycięzców tych zawodów poznamy trzeciego sierpnia w Zakopanem.

tdp_2017_mapa_pl_trasy_1024

74.tour_de_pologne_2

74.tour_de_pologne_3

74.tour_de_pologne_4

20170718_12_48_27mini_1024

74.tour_de_pologne_amator