XIX Półmaraton dokoła Jeziora Żywieckiego

Półmaraton Żywiecki to jedna z najtrudniejszych „połówek” w Polsce. Ciężki, górzysty teren, liczne podbiegi, spore różnice wzniesień to coś… co przyciąga prawdziwych twardzieli!

Trudy rekompensują wspaniałe widoki rozciągające się niemal na całej długości trasy, która wiedzie malowniczą i bardzo atrakcyjną widokowo drogą dookoła Jeziora Żywieckiego, położonego w samym centrum Beskidów w Kotlinie Żywieckiej. Start i meta biegu usytuowana jest na Żywieckim Rynku.

Półmaraton rozpocznie cykl imprez biegowych pod nazwą „Złota 50 tka”( nazwa od sumy przebiegniętych kilometrów), którego celem głównym jest promocja aktywnego trybu życia, popularyzacja biegania oraz atrakcji turystycznych Żywiecczyzny. Tak więc w ramach cyklu oprócz Półmaratonu odbędą się także Bieg na Grojec (28 kwietnia), Bieg na Żar (30 czerwca) , Bieg na szczyt Pilska (7 lipca) oraz Bieg na szczyt Rysianki (9 września ), gdzie nastąpi uroczyste zakończenie „Złotej 50-tki” połączone z wręczeniem nagród dla biegaczy, którzy zaliczą przynajmniej cztery z pięciu biegów. Jednocześnie rozpocznie także cykl biegów Puchar Beskidów (kolejny bieg to 10. Cieszyński Fortuna Bieg – 22 kwietnia oraz kończący 27 maju cykl 26. Bieg Fiata).

W ubiegłorocznym XVIII Półmaratonie wzięło udział blisko 1725 biegaczy. Podczas Półmaratonu został pobity rekord trasy wśród mężczyzn. Poprzedni rekord należał do Kenijczyka Lagata Juliusa i wynosił 01:06:18. Nowy rekord należy do Kenijczyka Joel Maina Mwangi i wynosi 01:06:01. Wśród kobiet najlepsza była Węgierka Zita Kácser z czasem 01:22:25.