EKOODPOWIEDZIALNIE

Piknik dla zainteresowanych ekologią, czyli dla wszystkich!

Wymiana elektrośmieci na sadzonki. Warsztaty, pokazy sprzętu pomagającego utrzymać Katowice w czystości. Wizyty w dostrzegalni przeciwpożarowej Lasów Państwowych i oczyszczalni ścieków Gigablok, gra terenowa, Park Praw Natury, interaktywny spektakl plenerowy „Mapa marzeń” oraz występy zespołu Carrantuohill. Program Leśnego Pikniku Rodzinnego – Ekoodpowiedzialnie sprawia, że w sobotę 19 maja całymi rodzinami spotykamy się w Katowickim Parku Leśnym.

Dzięki zaangażowaniu Miasta Katowice, Lasów Państwowych oraz firm, instytucji i podmiotów, które na co dzień zajmują się ochroną i kształtowaniem środowiska Leśny Piknik Rodzinny – Ekoodpowiedzialnie, to wydarzenie, w którym każdy znajdzie dla siebie coś interesującego i dlatego najlepiej nie tracić czasu i stawić się w Katowickim Parku Leśnym od razu o godzinie 11.00. Tym bardziej, że na teren wydarzenia można dojechać specjalnym autobusem S3, kursującym na trasie: Katowice Mickiewicza – Muchowiec pętla. Autobus jedzie co 20 minut, pierwszy kurs o 10.48, ostatni autobus odjedzie z Muchowca o 18.17.

Piknik rozpocznie interaktywny spektakl plenerowy „Mapa marzeń” w wykonaniu Teatru Kultureska. Potem nastąpi uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu organizowanego przez Prezydenta Miasta Katowice, którego tematem była dbałość o czyste powietrze oraz prezentacja hasła „Black to green” w kontekście zmian krajobrazu Katowic.

Woda

Gra w podłączanie własnego domu do sieci kanalizacyjnej, budowa zbiornika retencyjnego, gigantyczna kolorowanka prezentująca wodną mapę Katowic, pokaz pracy samochodu służącego do czyszczenia i inspekcji kanalizacji, mini koparka, wykrywanie bakterii coli w wodzie, kurtyna wodna, saturator, a do tego quizy dla dzieci i dorosłych – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez Katowicką Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną oraz Katowickie Wodociągi. Nie zabraknie także okazji do odwiedzenia Ścieżki Edukacyjnej Gigablok. To 1500 metrów trasy, która pokazuje jak nasze codzienne nawyki wpływają na środowisko oraz jak do oczyszczania ścieków wykorzystujemy naturalnych sprzymierzeńców. Na Ścieżkę Edukacyjną dojedziemy z terenu pikniku bezpłatnym busem, który rusza o 12.15 oraz 13.15.

Środowisko

Skutki spalania „byle czego” w piecu, segregacja odpadów, pokazy sprzętu czyszczącego, warsztaty tworzenia zabawek z odpadów, zabawy z Eko Łobuziakami, wymiana elektrośmieci na sadzonki – to z kolei propozycje przygotowane między innymi przez Zieloną Wyspę Śląsk, MPGK Katowice, Wydział Kształtowania Środowiska.

Zieleń

Pokazy sprzętu służącego pielęgnacji zieleni, porady ogrodnicze, kurs sadzenia roślin, konkurs ogrodniczy – to z kolei atrakcje przygotowane przez Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Lasy

Na stoiskach Lasów Państwowych zaprezentują się nadleśnictwa z Katowic, Brynku, Kobióra, Lublińca, Rud Raciborskich, Siewierza, Ustronia i Wisły. Będzie można zobaczyć „Niezwykły mikroświat”, nie zabraknie też zabaw i warsztatów. Dzieci będą mogły zagrać w „Leśne koło fortuny”, nauczyć się budować budki lęgowe, rozpoznawać rośliny i zwierzęta. Będzie także składanie modelu domu i „Leśna zgadula”. Zobaczymy także jak podopieczni Leśnego Pogotowia Opiekuńczego wracają do natury.

Nauka i zabawa

Dzieci koniecznie powinny odwiedzić Park Praw Natury, w którym ustawione będzie 20 urządzeń i stanowisk, wykorzystujących i obrazujących zjawiska z różnych dziedzin nauki. Każdemu towarzyszy opis działania i zasad, z których korzysta. Naukowo będzie także przy stoiskach katowickich szkół średnich, które kształcą w zawodach związanych z ekologią. Zobaczymy między innymi turbiny wodne i wiatrowe oraz kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne. Dorosłych pewnie zainteresuje tor przeszkód z alkogoglami, przygotowany przez Policję oraz pokaz tresury psów. Z kolei katowicka Straż Miejska zaprasza do wspólnej budowy eko-radiowozu z surowców wtórnych oraz do udziału w Rodzinnej Grze Terenowej „Stój na Straży ekologii!”, w której oprócz strażników biorą udział również pozostałe instytucje uczestniczące w pikniku.

Sztuka

O wrażenia artystyczne uczestników pikniku zadba między innymi zespół Carrantuohill, który nie tylko będzie koncertował, ale także zdradzi tajniki tańca irlandzkiego. Nie zabraknie także teatru. Zobaczymy „Mapę marzeń” – interaktywny spektakl plenerowy, skierowany do dzieci w różnym wieku - przygotowany przez Teatr Kultureska. Przedstawienie porusza zagadnienia z zakresu edukacji ekologicznej: temat zaśmiecania przyrody, segregacji odpadów i recyklingu. Uwrażliwia dzieci na problemy przyrody, a także wskazuje sposoby ochrony środowiska. Dzieci będą miały okazję przemienić się w Rycerzy Recyklingu i Księżniczki Czystej Przyrody. Wspólnie podzielimy śmieci do odpowiednich pojemników, a także odśpiewamy ekologiczny hymn. Ponadto po spektaklu, specjalnie dla dzieci, aktorzy zorganizują zabawy i animacje ekologiczne.

Leśny Piknik rodzinny – Ekoodpowiedzialnie

Podstawowe informacje: 19 maja, godz. 11.00-17.00, Katowicki Park Leśny, wstęp wolny Możliwy dojazd specjalnym autobusem S3 – rozkład jazdy na stronie KZK GOP

Organizatorzy: Miasto Katowice (Wydział Kształtowania Środowiska i Wydział Promocji), Lasy Państwowe

Partnerzy: Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach, Straż Miejska w Katowicach, Katowickie Wodociągi SA, Katowicka Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o., MPGK Sp. z o.o., Komenda Miejska Policji w Katowicach, PKM Katowice Sp. z o.o., KZK GOP, Fundacja EKON, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych (IETU), Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 2, Technikum Nr 8, Park Praw Natury, Zielona Wyspa Śląsk, MEISEL Katarzyna Majzel-Pośpiech.