Chopin & Kilar

Filharmonia Śląska proponuje muzykę Fryderyka Chopina i Wojciecha Kilara w sobotnim koncercie 10 listopada, przygotowanym z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Wystąpią: Orkiestra Symfoniczna i przygotowany przez Jarosława Wolanina Chór Filharmonii Śląskiej, znakomici – pianista Piotr Banasik i wokaliści – Joanna Freszel (sopran),  Anna Lubańska (mezzosopran), Paweł Brożek (tenor) i Szymon Kobyliński (bas) a na dyrygenckim podium stanie maestro Tomasz Bugaj.

Rozpoczną to muzyczne świętowanie dwa dzieła Fryderyka Chopina (1810-1849), opublikowane wszak wspólnie w 1836 roku – Andante spianato i Polonez Es-dur op. 22 i odtąd łącznie wykonywane. Andante spianato rozpoczyna fortepian. Właściwie nie jest niczym związane z polonezem. Przez swój liryczny, nokturnowy, elegijny charakter stanowi kontrast dla poloneza rozpoczynającego się raptownym i głośnym wtargnięciem orkiestry. Doskonałe pianistyczne brzmienie partii fortepianowej – efektownej i pełnej blasku, to zaleta tej kompozycji, salonowo wykwintnej i nie tak potężnej, jak polonezy As-dur czy A-dur. 

Po Fryderyku Chopinie – muzyka naszego czasu: Wojciecha Kilara (1932-2013), skomponowana na stulecie Filharmonii w Warszawie Missa pro pace, utwór który później filharmonicy śląscy pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka jako pierwsi wykonali podczas mszy w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla. Jak zauważył Maciej Jabłoński – w monumentalnej formie oratoryjnej, zbudowanej według reguł tradycyjnego układu mszy, zawarł kompozytor bardzo duży ładunek emocjonalny, co koresponduje z intencją wyrażoną w tytule – „pro pace” czyli za pokój. 

Sam kompozytor pisał zaś: „… boję się teatralności, pompy, patosu; stąd sięgnięcie do tradycji sprzed paruset, czy sprzed ponad tysiąca lat; stąd decyzja z rezygnacji w Credo z pokus orkiestrowych i napisania tej najważniejszej części utworu na tenor solo i chór a cappella (…). Już w czasie pisania zaczął się formować jakby promienisty układ koncentryczny całości wokół Credo, pokrewieństwo Kyrie z Agnus Dei i Gloria z Sanctus (…) w trakcie pisania jakby coraz mniejsza, stosunkowo skromna rola orkiestry, a cały ciężar tekstu biorą na siebie głosy ludzkie, bez ilustracyjnej pomocy instrumentów, bez „komentarzy” orkiestry”. 

10 listopada 2018, sobota godz. 18.00       [T]   [S]    [Z13] 

Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska

Koncert z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

Chór Filharmonii Śląskiej

Tomasz Bugaj – dyrygent

Piotr Banasik – fortepian

Joanna Freszel – sopran

Anna Lubańska – mezzosopran

Paweł Brożek – tenor

Szymon Kobyliński – bas

Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru

Program:

Fryderyk Chopin – Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22

Wojciech Kilar – Missa pro pace