Góry, lasy i gitary

Sami, Pilár i 032 – reprezentanci tych zespołów połączyli siły, by nagrać „hymn” koncertu „Góry, lasy i gitary”. Będzie go można odśpiewać w piątek, 15 marca w Katowicach. 

Singiel jest mieszkanką poezji śpiewanej, folk rocka i dobrej zabawy. I taki właśnie będzie cały koncert. Wystąpią: Drzewo a Gada, Sami, 032, Pilár, Beltaine i niekwestionowana gwiazda polskiej piosenki poetyckiej – Wolna Grupa Bukowina. Zagrają „wbrew stereotypom”: wbrew stereotypowi o Górnym Śląsku „brudnym”, „czarnym”, „przemysłowym”, wbrew stereotypowi o niepełnosprawności w twórczości, czy wreszcie – wbrew stereotypowi zamykania się (artysty i słuchacza) na dany gatunek muzyczny. Imprezę poprowadzi artysta malarz, muzyk, współzałożyciel i były frontman grupy Beltaine, Grzegorz Chudy.


Organizatorami wydarzenia są: Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek w Katowicach oraz Stowarzyszenie Absurdalny Kabaret wspierające twórczość osób z niepełnosprawnością. To właśnie dzięki działalności tego stowarzyszenia światło dzienne ujrzał singiel pt. „Góry, lasy i gitary”. Nagrali go: Michał Laksa (gitara basowa – współzałożyciel Samych i 032), Bartosz Bialik (klawisze, gitara elektryczna, harmonijka ustna, głos – lider grupy 032), Sylwester „Gilwa” Kuchta (perkusja – zespół Sami) i Kajetan Balcer (wokal wtórujący – również Sami). Za wokal wiodący w piosence odpowiada Anita Sajnóg – liderka formacji Pilár. Jak czytamy w oficjalnej zapowiedzi koncertu: Anita to niezwykle silna kobieta – jest przykładem na to, że ciężka choroba nie musi przekreślać pasji i zawodowych aktywności. Artystka z odwagą i determinacją stawia czoła przeciwnościom losu, z pełną sprawnością robiąc to, co kocha. Za realizację klipu do koncertowego „hymnu” odpowiada Radosław Bereś z grupy filmowej Ace of Art. Wideo jest jednocześnie dokumentacją prac nad powstawaniem piosenki.