Salvador Dali – Boska komedia. Wystawa oryginalnych prac.

„Salvador Dali – Boska komedia”. Wystawa oryginalnych prac z Kolekcji Kesauri.


Ekspozycja prezentuje 250 oryginalnych prac artysty. Jest to cykl grafik powstałych z ilustracji, jakie w latach 50. XX wieku wykonał Dali, na zlecenie Libreria dello Stato w Rzymie, do arcydzieła Dantego – jubileuszowego wydania Boskiej komedii z okazji 700. rocznicy urodzin jej autora. Namalował 100 ilustracji w technice akwareli, po jednej wstępnej i 33 do każdej części poematu.


Powstały prace uważane za jedno z najwybitniejszych osiągnięć ilustratorskich artysty. Pomimo wycofania się Włochów z umowy (powierzyli wykonanie ilustracji rodakowi), Dali ukończył dzieło. Akwarele zostały następnie przez niego i dwóch drzeworytników przeniesione w technikę drzeworytu. Aby przystosować je do kolorowego druku, zostały rozbite na poszczególne warstwy koloru.


Do każdej zrobiono specjalne matryce z drzewa bukszpanowego, po 30 lub 40 do każdej pracy, w sumie wykonano ponad 3,5 tysiąca. Prawa do nich wykupił w 1959 roku Les Heures Claires i ostatecznie zostały wydane we Francji. Ekspozycja prezentuje 200 grafik (100 + 100) nawiązujących tematycznie do trzech części utworu: Piekła, Czyśćca i Raju. Jej interesującym uzupełnieniem są tzw. dekompozycje, wybrane 3 grafiki rozłożone na poszczególne warstwy koloru, razem 50.


Ciekawostkę stanowią także 4 serigrafie na jedwabiu. Wystawa pozwoli odbiorcom lepiej poznać i zrozumieć język sztuki Dalego. Prześledzić proces materializowania się nieograniczonego świata wyobraźni artysty, docenić mistrzostwo warsztatu, zrozumieć artystyczne credo.

Termin: od 26 kwietnia do 11 sierpnia 2019 roku