Radio Katowice
Radio Katowice / Patronaty / Majówka z Moniuszką
Majówka z Moniuszką

Filharmoniczna Majówka z Moniuszką 

Rozkochał Ślązaków w śpiewie i polskiej kulturze 

Dwusetna rocznica urodzin Stanisława Moniuszki zaktywizowała środowiska kultury do szerszego zainteresowania twórczością kompozytora, najpowszechniej kojarzonego z narodowymi operami Straszny dwór i Halka. Jest okazją, by szerzej przedstawić jego dorobek. Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i partnerstwie szeregu regionalnych instytucji, organizuje Majówkę z Moniuszką, skierowaną do grup odbiorców w każdym wieku. Kilkanaście wydarzeń w Filharmonii Śląskiej i poza siedzibą oraz sto kilkadziesiąt audycji dla dzieci w wielu miejscowościach województw śląskiego i małopolskiego!


Harmonogram głównych wydarzeń:

  • 17 maja (piątek), g. 19.00: Koncert z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki

Wystąpią: tenor Paweł Skołuba i baryton Paweł Graca z przygotowanym przez Jarosława Wolanina Chórem oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej pod batutą Zbigniewa Gracy, którego pamiętamy jako zdobywcy wyróżnienia na naszym II Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. W programie – fragmenty najsłynniejszych oper, Strasznego dworu, Halki, Verbum nobile oraz Sonety krymskie Stanisława Moniuszki do słów Adama Mickiewicza.

  • 18 maja (sobota), g. 20.00: Interaktywna lekcja nocnego śpiewania, połączona
     z warsztatami emisji głosu, organizowana w ramach Nocy Muzeów

Pieśni solowe i utwory chóralne Stanisława Moniuszki prezentować będą: Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jarosława Wolanina oraz Magdalena Pilarczyk (mezzosopran), Patryk Wyborski (baryton) i Adam Eibin (fortepian). Całość poprowadzi Adam Żaak. A zaplanowano również zajęcia warsztatowe z emisji głosu. Mają być pełną humoru interaktywną lekcją nocnego śpiewania. To taka lekka, niezobowiązująca próba, byśmy po Moniuszkowskich obchodach potrafili coś z jego „Śpiewnika domowego” zanucić.

  • 19 maja (niedziela), g. 11.30: Koncert familijny dla dzieci

Filharmoniczna Akademia Muzycznego Smaku proponuje rodzinny koncert zatytułowany – „Pieśni Stanisława Moniuszki wykonujemy i jego urodziny świętujemy!”. Wystąpią w nim: śpiewak Adam Żaak, wiolonczelistka Joanna Zub i pianista Mateusz Tomica, a spotkanie poprowadzi Barbara Badura. W tym familijnym koncercie dla wszystkich pokoleń słuchaczy, poza pieśniami: „Polna różyczka”, „Złota rybka”, „Kum i kuma”, „Krakowiaczek”, „Prząśniczka”, „Dziad i baba” zaprezentowana zostanie również próbka instrumentalnej twórczości naszego narodowego kompozytora. W jego fortepianowych walcach poznamy bowiem jeszcze innego aspekty jego twórczej indywidualności.

  • 19 maja (niedziela), g. 17.00: Filharmoniczny wieczór organowy z Moniuszką

Do Majówki z Moniuszką przyłącza się Filharmoniczny wieczór organowy z udziałem niemieckiego wirtuoza Heinricha Wimmera. W swym katowickim recitalu artysta umieścił również dwie pieśni Stanisława Moniuszki – „Za umarłych” i „Idzie, idzie Bóg prawdziwy”. Kompozytor w wieku 20 lat został organistą jednego z wileńskich kościołów. Nic zatem dziwnego, że w jego dorobku pojawiła się również twórczość religijna. Obejmuje aż 80 kompozycji: mszy, kantat, litanii, hymnów, psalmów i pieśni.

  • 19 maja (niedziela), g. 18.00, Muzeum Zamkowe w Pszczynie: Stan Moniuszko – smyczkowo
     i jazzowo

W pszczyńskim Muzeum Zamkowym wystąpi Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Roberta Kabary wespół z pianistą i kompozytorem Bartoszem Kalickim. Program tego muzycznego spotkania wypełni II Kwartet smyczkowy Stanisława Moniuszki w opracowaniu Dariusza Zbocha na orkiestrę smyczkową,  jazzowe improwizacje Bartosza Kalickiego na tematy z dzieł Moniuszki oraz smyczkowo-fortepianowe aranżacje jego utworów.

Zachęcamy również do udziału w konkursie muzycznym współorganizowanym z Polskim Radiem Katowice na nową wersję wybranej pieśni ze Śpiewnika domowego lub arii Stanisława Moniuszki oraz do obejrzenia wystawy wielkoformatowej autorstwa dr Mai Drzazgi-Lech pt.: Gdybym miał Twój dar podbijania serc. Stanisław Moniuszko - ikona polskiej tożsamości kulturowej na Górnym Śląsku.

Szczegóły: filharmonia-slaska.eu

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA