Gaude Mater

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” to projekt o ponad dwudziestoletniej tradycji, promujący muzykę religijną – koncertową i liturgiczną.

Od 1991 roku odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Episkopatu Polski.

XXIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” kontynuuje przyjętą przed laty formułę prezentacji muzyki różnych religii, w ramach dialogu kultur, ze wskazaniem na trzy największe religie monoteistyczne: Chrześcijaństwo, Judaizm i Islam.  Festiwal promuje również polską muzykę sakralną: współczesną - stawiając na prawykonania oraz dawną - kultywując tradycje i najwybitniejsze osiągnięcia wielowiekowego dziedzictwa polskiej muzyki barokowej zgromadzone w archiwach OO. Paulinów na Jasnej Górze. Głównym miejscem wydarzenia jest Częstochowa.

Koncerty odbywają się we wnętrzach sakralnych o pięknej architekturze i salach koncertowych o dobrej akustyce. Na program Festiwalu złoży się 17 koncertów - w tym 9 w Częstochowie - i liturgia z oprawą muzyczną. Koncerty festiwalowe zabrzmią również w 7 innych miastach: Bełchatów, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Radomsko, Zabrze - i po raz pierwszy za granicą - w niemieckim Brauweiler k/Kolonii. Ta zmiana formuły – rozprzestrzenienia festiwalowych koncertów na różne miasta Polski, a w 2014 roku również Europy, wprowadzona już przy ostatniej 23. edycji Festiwalu, sprawdziła się jako wyjątkowo skuteczna promocja marki „Gaude Mater”, dając jednocześnie możliwość uczestnictwa słuchaczom z innych miast w koncertach z udziałem wybitnych artystów z całego świata

Festiwalowi towarzyszyć będą: X Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Musica Sacra” (koncert laureatów w Opactwie Benedyktynów w Brauweiler kolo Kolonii), konferencja muzykologiczna na Jasnej Górze Źródła do dziejów kultury muzycznej w ośrodkach klasztornych na terenie Polski - stan badań i perspektywy badawcze z dwoma koncertami: w Bazylice Jasnogórskiej i w Sanktuarium Matki Bożej w Leśniowie i projekt Etno Gaude Mater prezentujący kulturę Bułgarii i Mongolii.

W Festiwalu wezmą udział artyści z 9 krajów: Bułgarii, Francji, Gruzji, Iranu, Izraela, Mongolii, Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii.

Na program Festiwalu złożą się koncerty: chorału gregoriańskiego, polskiej muzyki chóralnej, muzyki synagogalnej, muzułmańskiej, gospel, cerkiewnej, barokowej ze zbiorów jasnogórskich, jazzowej i oratoryjnej.

Program koncertu otwierającego festiwal wypełni Pasja wg św. Jana Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu znakomitej Die Kölner Akademie w Bazylice Jasnogórskiej; koncert finałowy w Kościele Seminaryjnym w Częstochowie zaprezentuje muzykę sakralną Leszka Możdżera W czasie Festiwalu swoją premierę będą miały utwory laureatów Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra”, Missa Corpus Christi Łukasza Farcinkiewicza oraz utwory z archiwum jasnogórskiego (współczesne prawykonania). Warto podkreślić, że dorobkiem Festiwalu jest ponad 250 prawykonań, w tym ponad 200 utworów polskich kompozytorów, zarejestrowanych przez Polskie Radio program 2 i wydanych na festiwalowych płytach-kronikach.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” organizowany w Częstochowie, a od 2013 roku również w innych miastach, stał się marką rozpoznawalną już nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami. Projekt wychodzi przede wszystkim naprzeciw oczekiwaniom odbiorcy tzw. „kultury wysokiej”, stawia bowiem przed nim spore wymagania intelektualne. Dzięki wieloletniemu wysiłkowi organizatorów, którzy dbają o wysoki poziom wykonawczy i prezentują atrakcyjny, choć nie zawsze łatwy repertuar, dziś Festiwal „Gaude Mater” może się poszczycić znaczną grupą dobrze wyedukowanych odbiorców, którzy utożsamiają się z wydarzeniem i chętnie korzystają z festiwalowej oferty.

Głównym organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater.