Adwentowe rozmowy w Drodze, cz. I

fot. T. Hajduk

Uroczystą mszą w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła, pierwszej katedrze diecezji katowickiej, zakończył się w niedzielę Rok Kardynała Augusta Hlonda. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. Tuż po uroczystości, ks. kard. znalazł kwadrans na rozmowę o postaci pierwszego prymasa Niepodległej Rzeczypospolitej – postaci niezwykłej, charyzmatycznej.

W dzisiejszej audycji, także pierwszy z czterech odcinków "lectio divina" – wielowiekowej praktyki modlitwy słowem bożym, sięgającej początków chrześcijaństwa.

Od wielu lat w Drodze w czasie Adwentu i Wielkiego Postu, a więc w dwóch bardzo ważnych w Kościele okresach, proponujemy słuchaczom spotkania z duchowymi przewodnikami, które mają być namiastką rekolekcji. W tym rozpoczętym właśnie nowym roku liturgicznym, chcemy również zaproponować takie mikro-rekolekcje. Ich wspólnym mianownikiem będzie lectio divina. Wielowiekowa praktyka modlitwy słowem Bożym, sięga początków chrześcijaństwa. Składają się na nią cztery etapy modlitwy: lectio (czytanie) – meditatio (medytacja) – oratio (modlitwa) – contemplatio (kontemplacja). Naszym przewodnikiem po tej lekturze przez najbliższe cztery poniedziałkowe wieczory będzie ks. dr Krzysztof Wons dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie. 

 


"Droga" to ekumeniczny magazyn religijny prezentujący nie tylko fakty z życia Kościoła, ale także informacje, które zainteresują wszystkich wierzących.