Stadion. Rekultywacja. Drzewo.

Stadion Ruchu Chorzów to obiekt dość mocno nadgryziony zębem czasu, obecnie kluby grają na nowoczesnych obiektach z zadaszeniem i pełną infrastrukturą. Dlatego też kilka lat temu pojawił się nawet nie pomysł a potrzeba, by stadion przy Cichej wyremontować lub zmodernizować. Tylko czy piłkarze nie mogliby grać na Stadionie Śląskim, którego data oddania do użytku zbliża się wielkimi krokami? Makietę można od dziś oglądać w Urzędzie Miasta, a o tym, jak stadion ma wyglądać opowiada Marcin Iwaszkiewicz z biura projektowego PIG Architekci, które przygotowuje projekt. Dokumentacja techniczna i budowlana ma być gotowa w przyszłym roku, kiedy modernizacja będzie ukończona tego jeszcze nie wiadomo. 


 

W Strzemieszycach, dzielnicy Dąbrowy Górniczej, która swoją sławę zyskała w związku z przywozem śmieci z Salwadoru do utylizacji w "przetwarzalni" odpadów sprawa znów powraca. W grudniu przedstawiciele mieszkańców spotkali się z
ministrem Stanisławem Żelichowskim w sprawie zanieczyszczeń występujących na tym terenie. Przedstawiciele Ministerstwa Ochrony Środowiska po zapoznaniu się z raportami oraz argumentami mieszkańców postanowili przeznaczyć 3 mln. zł na program badań środowiska. Do dziś obietnica nie została zrealizowana. Badania potrwają około 2,5 roku. Przez ten czas mieszkańcy Strzemieszyc będą musieli wdychać trujące i śmierdzące opary, z nadzieją, że wyniki badań pozwolą otworzyć oczy tym, którzy stoją na straży ludzkiego zdrowia i czystości środowiska. Sprawie przyjrzała się nasza reporterka, Marta Dobrowolska.


 

drzewo_s_120Stare, spróchniałe drzewo, które według mieszkańców zagraża bezpieczeństwu, stoi przy ulicy Powstańców w Katowicach. Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa, które jest właścicielem terenu zwróciło się do Urzędu Miasta z prośbą o pozwolenie na wycięcie drzewa. Mimo ponagleń, katowicki magistrat na to nie odpowiedział. Jak się okazuje, zgoda na wycięcie nie jest wcale taka oczywista. W przypadku gdy drzewo zamieszkują gatunki chronione, np. ptaków, udzielenie zgody nie będzie możliwe aż do końca okresu wylęgania, tj. do 15 października. Sprawą postanowił zająć się nasz reporter, Łukasz Szwej.


 


Bielsko-Biała na 103.3 FM

Nikogo juz nie dziwi watacha dzików na głównych ulicach w naszych miastach. Dziś w Studiu Beskidy o dzikich zwierzętach, które coraz śmielej poczynają sobie wśród dużych miejskich skupisk. Z łowczym okręgowym w Bielsku-Białej, Michałem Jordanem, rozmawiał Andrzej Ochodek.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Tegoroczna uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze upływa pod znakiem przygotowań do 1050. rocznicy chrztu Polski. Święto to kolejny wielki odpust w sanktuarium, na który przychodzą tysiące uczestników pieszych pielgrzymek. To także początek dni Częstochowy, czyli święta miasta, o których opowiadają Izabela Czerczer i Zdzisław Makles.


 

Katowice na 102.2 FM

Tego lata w Bieruniu trwa tzw. "Rok Ukraiński".
— Miasto od wielu lat ściśle współpracuje ze swoimi odpowiednikami za granicą — mówi Adam Kondla, zastępca naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta w Bieruniu.


Okazją do zaprezentowania 10-letniej współpracy z ukraińskimi sąsiadami, a zwłaszcza z Ostrogiem, miastem partnerskim, będą obchodzone we wrześniu Dni Bierunia. Odbędą się one 5 i 6 września. Przygotowania trwają już od dłuższego czasu, o czym informuje Krystian Grzesica, prezydent miasta, Zofia Łabuś, dyrektorka bieruńskiego ośrodka kultury oraz Adam Kondla. z którymi rozmawiała Anna Juśkiewicz.

INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl