Gwiazda w cieniu słońca

Elsa Morante pisała bajki dla dzieci, jak również krótkie wiersze i opowiadania, ale jej życie zmieniło się diametralnie, gdy poznała Alberto Moravię. Znalazła się w środowisku najważniejszych postaci włoskiej literatury i kultury, takich jak Pier Paolo Pasolini, Attilio Bertolucci czy Giorgio Bassani. Nawiązała też znajomość z Luchinem Viscontim, malarzem amerykańskim Billem Morrowem i krytykiem Cesarem Garboli. Alberto Moravia jeden z najwybitniejszych pisarzy włoskich XX wieku znosił te wszystkie znajomości i miłostki do czasu. A Elsa chciała czerpać z życia jak najwięcej, kochała do utraty tchu, była zazdrosna i w gruncie rzeczy myślała tylko o sobie. O Elsie Morante opowiada prof. Krystyna Wojtynek-Musik, a audycję zatytułowaną "Gwiazda w cieniu słońca" zrealizował Jacek Kurkowski


Pierwsze "Ścieżki miłości" powstały w Radiu Katowice przed 13 laty. Autorzy, Beata Kasztelaniec i Marek Mierzwiak, chcieli pokazać ludzi sławnych i znanych z innej strony, niż piszą o nich wydawnictwa encyklopedyczne.

Interesowało ich jak miłość, ale też i inne uczucia z miłością nierozerwalnie związane, takie jak zdrada, a nawet i nienawiść, wpływały na życie i twórczość tych "Wielkich". Zaczęło się od miłości narodowego wieszcza czyli Adama Mickiewicza, a potem powstało ponad 80 odcinków.

To audycje, które pozwolą spojrzeć na artystę, poetę, pisarza, malarza, trochę inaczej – może odnajdziecie w nich Państwo i swoje przeżycia i rozterki związane z miłością?