Hans Bellmer. lalki i kobiety.

Premierowa audycja z cyklu "Ścieżki miłości " Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka przypomina postać Hansa Bellmera, niemieckiego malarza, rzeźbiarza i grafika, urodzonego w Katowicach. Bellmer znany jest głównie z serii rzeźbiarskich instalacji „Lalka”, przedstawiające lalki, naturalnej (ludzkiej) wielkości, ledwo-co dojrzale, często zmutowane i w niekonwencjonalnych pozach. Interpretowane były one jako odpowiedź na kult „perfekcyjnego ciała”, który panował wtedy w Niemczech. Między innymi z powodu tych rzeźb musiał uciekać z Niemiec. Jego losy pokazują, jak trudno było żyć w ówczesnym świecie, nawet gdy miało się przy boku ukochane kobiety. W audycji zatytułowanej "Hans Bellmer. Lalki i kobiety" o tym niekonwencjonalnym człowieku i twórcy opowiada Natalia Kruszyna. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego.


Pierwsze "Ścieżki miłości" powstały w Radiu Katowice przed 13 laty. Autorzy, Beata Kasztelaniec i Marek Mierzwiak, chcieli pokazać ludzi sławnych i znanych z innej strony, niż piszą o nich wydawnictwa encyklopedyczne.

Interesowało ich jak miłość, ale też i inne uczucia z miłością nierozerwalnie związane, takie jak zdrada, a nawet i nienawiść, wpływały na życie i twórczość tych "Wielkich". Zaczęło się od miłości narodowego wieszcza czyli Adama Mickiewicza, a potem powstało ponad 80 odcinków.

To audycje, które pozwolą spojrzeć na artystę, poetę, pisarza, malarza, trochę inaczej – może odnajdziecie w nich Państwo i swoje przeżycia i rozterki związane z miłością?