Szansa dla kopalni

fot. Monika Krasińska

Polska Grupa Górnicza daje szansę kopalni Sośnica.

Po wielu spotkaniach i godzinach negocjacji doszło po porozumienia pomiędzy spółką a stroną społeczną w sprawie przyszłości gliwickiej kopalni. W dialog zaangażowani byli minister energii Krzysztof Tchórzewski i wiceminister Grzegorz Tobiszowski.

Kopalnia Sośnica zostanie w strukturach Polskiej Grupy Górniczej przez najbliższe pół roku. Co będzie dalej? To już zależy od tego, czy po tym czasie będzie ona rentowna. Kluczowym założeniem porozumienia jest osiągnięcie przez kopalnię do końca stycznia 2017 roku dodatniego wyniku finansowego. Jeżeli ten warunek zostanie spełniony, Sośnica pozostanie w strukturach Polskiej Grupy Górniczej. Jeśli nie, z końcem 2017 roku trafi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

W najbliższym czasie w kopalni uzbrojone i uruchomione zostaną dwie ściany wydobywcze. Na tym jednak na chwilę obecną inwestycje w kopalni się zakończą. Jak wyjaśnia prezes PGG, Tomasz Rogala, do czasu oceny postępów w wynikach kopalni nie będą prowadzone inne inwestycji przygotowawcze, to – zdaniem Rogali – pozwoli znacznie obniżyć koszty.

Autor: Monika Krasińska