Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Rocznicowe obchody w Jastrzębiu
03.09.2016
15:06:00

fot. Monika Krasińska

36 lat temu podpisano Porozumienie Jastrzębskie. Zawarte 3 września 1980 roku w kopalni Manifest Lipcowy, obecnie Zofiówka, porozumienie było trzecim, po gdańskim i szczecińskim, dokumentem podpisanym wówczas między władzą a robotnikami.

Gwarantowało między innymi wolne soboty dla całej Polski oraz podnoszenie zarobków w ślad za wzrostem kosztów utrzymania. Przyjęto też wiele branżowych postulatów pracowników kopalń.
Strajk górników rozpoczął się w nocy z 27 na 28 sierpnia. Około tysiąca górników nie przystąpiło do nocnej zmiany. Po nieudanych rozmowach z dyrekcją zawiązano Zakładowy Komitet Strajkowy. 29 sierpnia do kopalni przyjechała delegacja rządowa. Górnicy przedstawili swe postulaty. Tego samego dnia zastrajkowało dalszych siedem kopalń. Wkrótce w regionie strajkowało już 28 kopalń i 28 innych zakładów. 3 września około 5.40 rano, po kilkunastu godzinach negocjacji, podpisano porozumienie, zwane od tego czasu jastrzębskim.

Mszą świętą w kościele podwyższenia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła rozpoczęto obchody 36. rocznicy podpisania porozumienia jastrzębskiego. W uroczystościach udział bierze premier Beata Szydło. Jak podkreślił podczas eucharystii proboszcz parafii, Edward Nalepa to ważny dzień nie tylko dla mieszkańców Jastrzębia Zdroju ale i całej Polski.


— Prawo jest po to by ludzie żyli w spokoju, by mogli się porozumiewać — powiedział podczas mszy świętej biskup Marek Szkudło.

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej podczas homilii podkreślił, że porozumienie wymaga odwagi.


Biskup Szkudło podczas homilii nawiązał także do obecnej sytuacji w Polsce.


— Jesteśmy w miejscu symbolicznym powiedziała podczas obchodów premier Beata Szydło.

Jak zaznaczyła Jastrzębie Zdrój to symbol zarówno ciężkiej pracy ludzi śląska jak i symbol walki o wolność, godne życie oraz godną pracę.


— Nigdy nie pozwolę, by polskie górnictwo zostało zniszczone — podkreślała premier Beata Szydło podczas wizyty w Jastrzębiu Zdroju. Szefowa Rady Ministrów zaznaczyła jednocześnie, że nie można zgadzać się na praktyki, które niszczyły tę branżę.


Dodała zarazem, że zmiany w górnictwie są konieczne, by mogło ono przetrwać.


— Musimy pamiętać o wszystkich bohaterach Sierpnia, nie tylko tych z pierwszych stron gazet — mówiła podczas uroczystości premier Szydło.

Szefowa Rady Ministrów zaznaczyła, że nie możemy zapomnieć uczestnikach tamtych wydarzeń.


Premier szydło dodała, że to miejsce szczególnie dziś jest dobre do refleksji.


Udział w uroczystościach, jak co roku, brali również Ci, którzy wtedy uczestniczyli w strajkach.


Po eucharystii uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego przy kopalni Zofiówka. 

Autor: Monika Krasińska


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA