Księga Henrykowska

"Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai – daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj…" – mówi do swojej żony Polki rycerz Boguchwał-Czech. To zdanie uznane za najstarsze w języku polskim, zapisał opat klasztoru cystersów w Henrykowie i znajduje się ono w manuskrypcie nazywanym Księgą henrykowską. Księga została wpisana na Listę "Pamięć Świata" UNESCO. Jednak nie tylko z powodu tego słynnego zdania przedstawiamy w Szkole Bardzo Wieczorowej ten pochodzący z XIII wieku rękopis. Jest on bowiem do dziś dla badaczy źródłem wiedzy o procesach wymiany kulturowej, które w średniowieczu zdecydowały o kształcie przyszłej Europy. Prof. Marek Cetwiński, historyk, mediewista, pisze naukowe artykuły korzystając obficie z informacji zawartych w Księdze. W Szkole Bardzo Wieczorowej opowiada m.in. o średniowiecznych Ślązakach i o tym czego z Księgi henrykowskiej można się dowiedzieć na temat mechanizmów wyłaniania śląskich elit. Na wykład zaprasza red. Anna Musialik.


Szkoła Bardzo Wieczorowa – co zapewne zaskoczeniem nie jest – to radiowa akademia dla tych, którzy są ciekawi świata, których interesuje renesans w malarstwie bądź losy białych krwinek.

Jeśli ktoś woli posłuchać o programie Apollo bądź bardziej interesują go czasy II Wojny Światowej, także może znaleźć coś ciekawego dla siebie tuż przed północą.

Każdego dnia w tygodniu w Radiu Katowice.