Jean Paul Sartre

"Być może istnieją czasy piękniejsze, ale te są nasze" – często powtarzał bohater dzisiejszej audycji Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka – Jean Paul Sartre.

Był powieściopisarzem, dramaturgiem, eseistą i filozofem francuskim. W roku 1964 dostał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, ale odmówił jej przyjęcia. Jego współpracowniczką i towarzyszką życia była pisarka, feministka i filozof Simone de Beauvoir. Kochali się, ale też często mieli tak zwane "życia równoległe" bo Sartre mimo, że nie miał urody uwodziciela, potrafił uwodzić słowem i to wiele kobiet na raz.
O ich niebanalnym związku opowiada  prof. Krystyna Wojtynek Musik.


 


Pierwsze "Ścieżki miłości" powstały w Radiu Katowice przed 13 laty. Autorzy, Beata Kasztelaniec i Marek Mierzwiak, chcieli pokazać ludzi sławnych i znanych z innej strony, niż piszą o nich wydawnictwa encyklopedyczne.

Interesowało ich jak miłość, ale też i inne uczucia z miłością nierozerwalnie związane, takie jak zdrada, a nawet i nienawiść, wpływały na życie i twórczość tych "Wielkich". Zaczęło się od miłości narodowego wieszcza czyli Adama Mickiewicza, a potem powstało ponad 80 odcinków.

To audycje, które pozwolą spojrzeć na artystę, poetę, pisarza, malarza, trochę inaczej – może odnajdziecie w nich Państwo i swoje przeżycia i rozterki związane z miłością?