Zamieszamy w Kotle Czarownic

fot. Adam Pawlicki

Od 3 lipca, na antenie Polskiego Radia Katowice, prezentowana będzie historia sportowego symbolu Śląska, najważniejszego polskiego stadionu piłkarskiego – Stadionu Śląskiego w Chorzowie.

W cyklu audycji dokumentalnych pt. „Stadion Śląski – potęga emocji”, autorzy – Jerzy Góra i Jarosław Juszkiewicz – zaprezentują najciekawsze nagrania z radiowego archiwum, a także wspomnienia związane z jednym z legendarnych polskich obiektów sportowych. Całość zrealizuje akustycznie Jacek Kurkowski.

Strona audycji: Stadion Śląski - potega emocji

Cykl 15 krótkich i dynamicznie zrealizowanych odcinków nie prezentuje wydarzeń w porządku chronologicznym, lecz skupia się na różnych emocjach, które towarzyszyły historii Stadionu, takim jak euforia, radość czy entuzjazm lecz także strach, zaskoczenie i gorycz. Przypomniane zostaną największe triumfy polskich piłkarzy, lekkoatletów i żużlowców, koncerty które przeszły do historii, ale również porażki i rozczarowanie, które towarzyszyło chociażby decyzji o tym, że rozgrywki EURO 2012 nie odbędą się w Chorzowie.

Ponad 60-letnia historia Stadionu Śląskiego złożyła się na to, by archiwa Polskiego Radia Katowice przez lata wzbogacały się o kolejne relacje, transmisje, audycje dokumentalne, wywiady, a nawet fotografie związane z jego funkcjonowaniem. Dziś autorzy audycji sięgają do nich i przypominają bogatą historię związaną z ogromnymi emocjami Polaków. Przez lata „Kocioł Czarownic” był bowiem miejscem, gdzie na mecze piłkarskie przyjeżdżali kibice z całego kraju.

Premierowe odcinki emitowane będą na antenie Polskiego Radia Katowice w poniedziałki o 12:30. Cykl audycji o historii Stadionu Śląskiego powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego i Instytucją Kultury Ars Cameralis.

Nagranie z archiwum Radia Katowice: mecz Polska – Włochy na Stadionie Śląskim, 1:0 (bramka: Dziekanowski, sprawozdawca: Jerzy Góra, 16.11.1985 r.).


/mag/rs/