Powróćmy, jak za dawnych lat... Program specjalny na 90 lat!

Wyłączyliśmy komputery i wzmacniacze. Odłożyliśmy na bok płyty, taśmy i dyskietki. Zostały tylko głosy...

4 grudnia w dniu jubileuszu 90-lecia Radio Katowice zaprezentowało specjalny program, zrealizowany bez użycia komputerów, tak jak 1927 roku. Artyści, goście i dziennikarze w jednym studiu koncertowym: bez komputera i bez nagrań, bez montażu.

„Powróćmy, jak za dawnych lat” to tytuł radiowego eksperymentu, w którym dziennikarze Radia Katowice postarali się zrealizować program w sposób w jaki powstawał na początku istnienia radiofonii.

— Wszystko było zagrane na żywo. Wyłączyliśmy komputery i wzmacniacze. Odłożyliśmy na bok płyty, taśmy i dyskietki. Zostały tylko mikrofony, głosy, brzmienie instrumentów — zapewnia prezes Radia Katowice, Piotr Ornowski. — Pozostaje tylko pytanie czy potrafimy tworzyć takie radio, jak 90 lat temu? Bez elektroniki. Nawet 1000% na żywo.

W jubileuszowym, czterogodzinnym programie od 9:00 do 13:00 „Powróćmy, jak za dawnych lat” wzięli udział specjalni goście m.in. Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach, Antoni Piechniczek, znakomity trener polskich piłkarzy oraz artyści Ireneusz Dudek, Józef Skrzek, Grzegorz Płonka, Janusz Hryniewicz oraz Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Wszyscy wykonawcy grali swoje utwory na żywo z wykorzystaniem akustycznych instrumentów. 

Niezwykły eksperyment radiowy był rejestrowany z wykorzystaniem 8 kamer i transmitowany na wszystkich częstotliwościach radiowych oraz na radiowej stronie www.radio.katowice.pl oraz na YouTube.