Orzeł Piastów Śląskich dla Radia Katowice

fot. Mariusz Masiarek

Uroczysta XXVI Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji odbyła się w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Radio Katowice otrzymało Nagrodą Specjalną Orła Piastów Ślaskich w uznaniu 90-lecia działalności.

— To uznanie naszej pracy, dziennikarzy ale równeiż uznanie dla słuchaczy Radia Katowice, dla których pracujemy każdego dnia — powiedział Piotr Ornowski, prezes zarządu i redaktor naczelny.

 

Jak podkreśla prezes Radia Katowice Piotr Ornowski, takie nagrody mobilizują do dalszej, jeszcze lepszej pacy.


 

— Celem Laurów Umiejętności i Kompetencji zwrócenie uwagi na autorytety – niezwykle potrzebne w dzisiejszych czasach. To również próba przypomnienia o uniwersalnych wartościach, poprzez osoby, w których działaniach można je odnaleźć. — powiedział Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach i zarazem przewodniczący Kapituły Laurów Umiejętności i Kompetencji, która w tym roku przyznała łącznie 87 wyróżnień.

Przypomnijmy, że w gronie dotychczasowych laureatów nagrody przyznawanej przez środowiska gospodarcze Śląska i Opolszczyzny znaleźli się między innymi Jan Nowak Jeziorański, Valclav Havel, czy Zbigniew Brzeziński. Wotum dziękczynne w postaci Lauru odebrał także Papież Jan Paweł II. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się m.in. Dorota Simonides, Robert Konieczny, Artur Rojek oraz TVP Katowice i Uniwersytet Śląski. 

Najwyższe wyróżnienie otrzymał przedsiębiorca, Kazimierz Pazgan, założyciel grupy Konspol. Jak podkreśla Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, właśnie z tego powodu 26. Gala była przełomowa.


Laur Umiejętności i Kompetencji odebrał również wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Stanisław Szwed.


W gronie laureatów znalazł się także prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, profesor Jan Klimek, który podkreślił znaczenie firm rodzinnych w polskiej gospodarce.


Podsumowując ćwierć wieku wręczania Laurów Umiejętności i Kompetencji premier Janusz Steinhoff, członek Kapituły nagród podkreślił, jak wiele wciągu dwudziestu pięciu lat osiągnęła polska gospodarka zbudowana na małych i średnich firmach.


Po tegorocznej, 26. Gali liczba osób i instytucji wyróżnionych Śląskim Wawrzynem przekroczyła 1100.

Galę uświetnił koncert Korowód wypełniony największymi przebojami polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej w wykonaniu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia. Chórowi towarzyszyli znakomici wokaliści młodego pokolenia: Wojciech Myrczek oraz Sabina Meck. Na scenie pojawił się także zespół M&T Band.

/rs/mm/