Świąteczna jazda z Muzeum Śląskim

fot. Ryszard Stotko

Wielkanocne palmy, archiwalne fotografie i pocztówki, a także przedmioty kojarzone z nadejściem wiosny, można obejrzeć podczas świątecznej jazdy w zabytkowym tramwaju Muzeum Śląskiego.

Przejażdżkę można będzie odbyć w towarzystwie eksponatów związanych z Wielkanocą. Wśród nich będą kapliczki ze scenami pasyjnymi z pracowni artysty Józefa Szypuły z Czechowic-Dziedzic, a także pochodzące ze zbiorów galerii Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej rzeźby o tematyce pasyjnej – Chrystusa Zmartwychwstałego autorstwa Józefa Hulki z Łękawicy i Chrystusa Frasobliwego wykonanego przez Stanisława Kwaśnego z Mesznej oraz wielobarwne, ręcznie rzeźbione ptaki twórców z ośrodka w Stryszawie. Ponadto w tramwaju znajdą się archiwalne fotografie ilustrujące obrzędy Wielkiego Tygodnia oraz tradycyjne świąteczne pocztówki. 

Mobilna wystawa odwiedzi między innymi Katowice, Zabrze, Bytom i Chorzów. Jak mówi Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko, autorka wystawy, tegoroczna ekspozycja jest bardzo zróżnicowana.


— Na torach miast województwa, wyjątkowy tramwaj pojawia się regularnie od sześciu lat — dodaje Pieronkiewicz-Pieczko.


Dokładny rozkład jazdy świątecznego tramwaju, dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Ślaśkiego. Zabytkowy tramwaj będzie kursować po miastach regionu aż do drugiego dnia Świąt Wielkiejnocy. Przejazd nim jest bezpłatny.

Autorzy: Marlena Barasińska, Aleksandra Gruszczyńska