Zaplanuj sobie muzeum. Konsultacje społeczne.

fot. Ryszard Stotko

Pod hasłem "Zaplanuj sobie muzeum" władze Muzeum Śląskiego zapraszają mieszkańców do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych w związku z przygotowaniami do ostatniego etapu rewitalizacji.

W pokopalnianych budynkach, m.in. warsztacie, kuźni i kompleksie szybu Bartosz, oprócz ekspozycji, powstanie strefa gastronomiczna i Brama Zabytków Techniki. Z kolei w starej maszynowni będzie można poznać historię Kopalni Węgla Kamiennego "Katowice" i maszyny parowej Mona Lisa. Powstały dwie koncepcje zagospodarowania przestrzeni publicznej wokół zrewitalizowanych budynków. Władze muzeum chcą, by to mieszkańcy wypowiedzieli się na temat projektowanego terenu.

— Żeby przestrzeń dokładnie odpowiadała na potrzeby społeczeństwa musi być powiązana z oczekiwaniami przyszłych użytkowników — mówi organizator konsultacji Wojciech Lesiak z Fundacji Napraw Sobie Miasto.


— Przy dwóch poprzednich etapach rewitalizacji nie robiliśmy konsultacji, teraz chcemy to naprawić — mówi Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego.


Konsultacje będą prowadzone w sobotę w punkcie na wieży szybu Warszawa II. Osoby, które nie mogą przyjść osobiście, mogą wypełnić krótką ankietę internetową na stronie Muzeum Śląskiego.

Autor: Małgorzata Lachendro /rs/