Izba Regionalna w Strumieniu. Ostatni dzwonek. Mali strażacy.

Miejskie Centrum Kultury i Rekreacji, to nie tylko nowa siedziba Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu, ale także miejsce, gdzie można przenieść się w czasie do świata naszych dziadków i pradziadków. W nowoczesnym budynku wydzielono pomieszczenie, w którym, staraniem strumieńskiego Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, urządzono Izbę Regionalną im. Mariana Wójtowicza. W Izbie zgromadzono eksponaty przedstawiające historię i kulturę Śląska Cieszyńskiego. Podczas otwarcia, nie mogło tam zabraknąć naszego reportera, Andrzeja Ochodka, mieszkańca Strumienia.  

pity_120_01Ostatni moment, aby złożyć zeznanie podatkowe. Historia lubi się powtarzać, a ludzie niestety nie czerpią z niej nauki. Dziś upływa termin składania zeznań podatkowych. W niektórych urzędach skarbowych kolejki do składania rocznych zeznań kończą się poza drzwiami instytucji. Długiego czekania na spełnienie obowiązku podatkowego, można było jednak uniknąć. Jednak wiele osób z fiskusem woli rozliczać się na ostatnią chwilę. A więc za czym kolejka ta stoi i jak długo trzeba w niej czekać? Postanowiła sprawdzić to Aleksandra Gruszczyńska.


 

dsc03081_120Są przedszkolakami, a od dziś mogą nazywać się Dziecięcą Drużyną Strażacką. W przedszkolu w Rokitnie Szlacheckim niedaleko Zawiercia powołana została pierwsza w Polsce tego typu drużyna. Należą do niej dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Wszyscy są umundurowani i odpowiednio szkoleni. Od września w przedszkolu prowadzone są specjalne, bezpłatne zajęcia podczas których w formie zabawy dzieci uczą się przede wszystkim zasad bezpieczeństwa oraz poznają specyfikę pracy w straży pożarnej. Reporterka Radia Katowice, Gabriela Kaczyńska, jako druhna i przewodnicząca młodych strażaków jest inicjatorką tej akcji. A więcej o wydarzeniu w relacji Łukasza Szweja.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl