Wojciech Kilar

"Najważniejsze jest przemawianie do drugiego człowieka. Taki jestem, że ja nie widzę sensu w uprawianiu muzyki wyłącznie dla muzyki; tylko wtedy ten zawód wydaje mi się wart uprawiania jeśli on coś ludziom daje" - tak często powtarzał wspaniały polski kompozytor muzyki poważnej ale i filmowej Wojciech Kilar. Miał dwie miłości w życiu - muzykę właśnie i swoją żonę Barbarę. I o tych uczuciach za chwile opowie w kolejnej audycji z cyklu "Ścieżki miłości"  Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka - Barbara Gruszka - Zych, autorka biografii Wojciecha Kilara. Audycje zrealizował Jacek Kurkowski.


 


Pierwsze "Ścieżki miłości" powstały w Radiu Katowice przed 13 laty. Autorzy, Beata Kasztelaniec i Marek Mierzwiak, chcieli pokazać ludzi sławnych i znanych z innej strony, niż piszą o nich wydawnictwa encyklopedyczne.

Interesowało ich jak miłość, ale też i inne uczucia z miłością nierozerwalnie związane, takie jak zdrada, a nawet i nienawiść, wpływały na życie i twórczość tych "Wielkich". Zaczęło się od miłości narodowego wieszcza czyli Adama Mickiewicza, a potem powstało ponad 80 odcinków.

To audycje, które pozwolą spojrzeć na artystę, poetę, pisarza, malarza, trochę inaczej – może odnajdziecie w nich Państwo i swoje przeżycia i rozterki związane z miłością?