Lida Baarova

Bohaterką kolejnych Ścieżek miłości audycji Beaty Kasztelaniec i Marka Mierzwiaka jest Lida  Baarová  czeska aktorka, znana głownie z romansu z Josephem Goebbelsem.

Studiowała aktorstwo w praskim konserwatorium i już w wieku 17 lat dostała swoją pierwszą rolę w filmie. Po odkryciu jej talentu przez niemieckie studia filmowe opuściła Pragę i pojechała do Berlina. W Berlinie poznała niemieckiego aktora Gustava Fröhlicha, z którym zagrała w kilku filmach, m.in. w Barcarole”, aby później zaręczyć się z nim.  Miała propozycje występowania w Hollywood gdy nagle wdała się w romans z Josephem Goebbelsem, który dla niej gotów był  rozwieść się z żoną. Musiał interweniować sam Hitler aby nie doszło do skandu.


O porywach serca Lidy Baarovej opowie za chwile znawca i przyjaciel Czechów, znakomity pisarz i dziennikarz - Mariusz Szczygieł.


 Pierwsze "Ścieżki miłości" powstały w Radiu Katowice przed 13 laty. Autorzy, Beata Kasztelaniec i Marek Mierzwiak, chcieli pokazać ludzi sławnych i znanych z innej strony, niż piszą o nich wydawnictwa encyklopedyczne.

Interesowało ich jak miłość, ale też i inne uczucia z miłością nierozerwalnie związane, takie jak zdrada, a nawet i nienawiść, wpływały na życie i twórczość tych "Wielkich". Zaczęło się od miłości narodowego wieszcza czyli Adama Mickiewicza, a potem powstało ponad 80 odcinków.

To audycje, które pozwolą spojrzeć na artystę, poetę, pisarza, malarza, trochę inaczej – może odnajdziecie w nich Państwo i swoje przeżycia i rozterki związane z miłością?