Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tropem Wilczym.
03.03.2019
13:34:00

fot. Marcin Rudzki, Katarzyna Graboń

Około 75 tysięcy osób w 365 miastach i miejscowościach w Polsce i za granicą wzięło udział w tegorocznym "Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tropem wilczym". 

W tym roku zawody, ku czci bohaterów podziemia antykomunistycznego, odbędą się w 365 miastach i miejscowościach, z czego 8 z nich to światowe metropolie, w tym Wiedeń, Londyn, Chicago i Nowy Jork. 

W południe w wielu polskich miastach wystartował bieg na 1963 metry. Symboliczny dystans to rok śmierci ostatniego żołnierza Niezłomnego, który poległ w walce czynnej - Józefa Franczaka, pseudonim "Lalek". Ten bieg zyskał miano honorowego i jest najpopularniejszym dystansem. Obowiązkowo odbywa się też we wszystkich miastach w Polsce i zagranicą, które organizują bieg "Tropem Wilczym". 

W województwie śląskim zawodnicy zmagali się z symbolicznym dystansem 1963 metry miedzy innymi w Katowicach, Częstochowie, Żywcu, Mstowie, czy w Gliwicach. Z uczestnikami biegów rozmawiał reporter Radia Katowice Marcin Rudzki.


W Gliwicach na starcie biegu pojawiło się kilkuset biegaczy. Patronat nad tym wydarzeniem objęła europosłanka Jadwiga Wiśniewska, która podkreśla, że takie inicjatywy pozwalają budować świadomość historyczną Polaków.


Ponad 400 biegaczy wzięło udział w "Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tropem wilczym" w podczęstochowskim Mstowie. Poseł Lidia Burzyńska współorganizatorka biegu podkreśla, że dziś w całej Polsce właśnie w ten sposób, wspólnie, całymi rodzinami upamiętnia się żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego.


W podczęstochowskim Mstowie "Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tropem wilczym" zorganizowano po raz pierwszy. Dzieci, młodzież i dorośli podkreślają, że to nie tylko doskonały sposób na spędzenie wspólnie czasu - ale przede wszystkim ciekawa lekcja historii.


Do ogólnopolskiego "Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tropem wilczym" przyłączy się także Częstochowa. Od 12.00 jego uczestnicy rywalizowali na terenie Promenady im. Czesława Niemena i  Lasku Aniołowskiego.

W biegu ku pamięci Żołnierzy Wyklętych już po raz trzeci wzięli udział także mieszkańcy Żywca. Wydarzenie rozpoczęła msza święta odprawiona w intencji ojczyzny w żywieckiej konkatedrze, a później uczestnicy przenieśli się do parku Habsburgów. 

Patronem żywieckiej edycji biegu wybrana została Stanisława Rachwałowa – kobieta dwukrotnie zatrzymana i katowana przez gestapo, więziona w trzech obozach koncentracyjnych, po wojnie męczona przez UB i skazana na karę śmierci. Uczestnicy biegu biegli w koszulkach z jej wizerunkiem.

W Żywcu biegacze pokonali symboliczny dystans 1963 metrów, ale organizatorzy zaplanowali także biegi dla dzieci oraz osób niepełnosprawnych. Tradycyjnie nie zabraknie wojskowej grochówki oraz wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

W tym roku patronami biegu jest 6 postaci, które działały w podziemiu antykomunistycznym: Barbara Otwinowska, Stanisława Rachwałowa, Antoni Heda, Władysław Siła Nowicki, Paweł Jasienica i kapitan Jerzy Stawski. Uczestnicy biegów mają unikatowe koszulki z patronami VII edycji Biegu Tropem Wilczym. Są to żołnierze niezłomni: Jerzy Stawski, Barbara Otwinowska, Antoni Heda, Władysław Siła-Nowicki oraz Paweł Jasienica oraz Stanisława Rachwał.

Autor: Marcin Rudzki, Katarzyna Graboń, Izabela Czercze/iar/ml/


Zobacz także Podobne artykuły

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA