Sąd rozpatruje wnioski o areszt w sprawie wyłudzenia dotacji

Katowicki sąd rozpatruje wnioski prokuratury o areszt wobec zatrzymanych w sprawie sprawie wyłudzenia dotacji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – poinformowała rzeczniczka katowickiej prokuratury, Marta Zawada-Dybek.


Jak zaznaczyła Dybek, wobec każdego z podejrzanych jest odrębne posiedzenie sądu.

Katowicka prokuratura złożyła wnioski o areszt wobec 5 osób. Wobec szóstej osoby, notariusza, zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze: 50 tysięcy złotych poręczenia majątkowego i zawieszenie w czynnościach służbowych. 

Wśród zatrzymanych jest także Lech B., były asystent komisarz Unii Europejskiej Elżbiety Bieńkowskiej. Jemu prokurator przedstawił w sumie 16 zarzutów – w tym kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, mającą na celu popełnianie przestępstw gospodarczych, skarbowych, przestępstw korupcyjnych, wyłudzeń kredytów i innych. Pozostałe pięć osób usłyszało zarzuty udziału w tej grupie przestępczej. 

Zarzuty związane były z oszustwami na kwotę ok. 2 mln złotych popełnionymi na szkodę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 

Śledczy ustalili, że grupa działała od października 2012 roku do grudnia 2018 roku na terenie Katowic, Mysłowic i innych miejscowości na terenie Polski. Podejrzanym grozi do lat 15 więzienia.

Autor: Dorota Stabik /pg/