Bliżej transplantacji. Warsztaty w Śląskim Centrum Chorób Serca.

"Bliżej transplantacji" – to tytuł warsztatów, które odbędą się dziś w Zabrzu. 

Jak mówi Katarzyna Kasińska z Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca, najważniejszym celem tego spotkania jest przybliżenie pracy oddziału przeszczepu płuc.
Warsztaty mają się przyczynić do poprawy naszej świadomości związanej z transplantacją.


Jak mówi Beata Olejnik, której lekarze z Zabrza przeszczepili płuca przed rokiem, życie po przeszczepie zmienia się diametralnie.

Jak mówi Anna Gibas, pielęgniarka oddziału transplantacji płuc i pododdziału mukowiscydozy, praca jest niezwykle trudna, ale bardzo wdzięczna.


Z kolei jak mówi Beata Olejnik, u której zabrzańscy lekarze przed rokiem wykonali przeszczep płuc, osoba zdrowa nie zrozumie, jak zmienia się komfort życia pacjenta po przeszczepie.
 
Warsztaty w Śląskim Centrum Chorób Serca mają pokazać, jak wygląda praca zespołów transplantologii, jak ważne jest kontrolowanie swojego stanu zdrowia i w razie potrzeby podejmowanie radykalnego leczenia. W ubiegłym roku zabrzańscy lekarze wykonali 100 przeszczepów serca i 27 razy przeszczepili płuca. W kolejce na nowe serce czeka 250 osób, a 70 na przeszczep płuc. Warsztaty rozpoczynają się o godzinie 16.00.

Autor: Wojciech Skowroński /pg/