Panteon. Drony. Klub seniora. Morsowanie.

Zasłużeni Ślązacy, którzy walczyli o polskość Śląska, a także promowali polską kulturę będą mieli swoje miejsce pamięci. W podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach powstanie Panteon Górnośląski. Dziś  przedstawiciele władz regionu, arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc oraz  Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński podpisali w Warszawie list intencyjny w tej sprawie. Była tam równiez reporetrka Radia Katowice, Agnieszka Loch


Drony transportujące przesyłki, leki, a nawet krew - czy tak będzie wyglądać nasza przyszłość? Nie wyklucza tego zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, który dzisiaj debatował z ekspertami na temat zastosowania tych urządzeń. Uczestnicy debaty poruszyli między innymi temat stworzenia warunków dostępu do przestrzeni powietrznej nad miastami, która umożliwiłaby bezkolizyjne loty dronów. Możliwe, że pierwsze takie drony zobaczymy nad nami za około 2-3 lata. Materiał Pauliny Kurek.


W Nieznanicach w gminie Kłomnice działa Klub Seniora. Powstał w ubiegłym roku i od razu stał się centrum życia towarzyskiego i kulturalnego. Z zajęć i spotkań korzystają seniorzy nie tylko z Nieznanic, ale także z sąsiednich miejscowości: Zdrowa, Witkowice i Chorzenice. Klub Seniora w Nieznanicach powstał w ramach projektu dofinansowanego ze środków europejskich "Radosna młodzież, szczęśliwi seniorzy z terenu Gminy Kłomnice". Projekt realizuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kłomnicach.


Koniec marca to koniec sezonu morsowego. Morsowanie z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Morsują zarówno dzieci, jak i seniorzy. Zwykle są to grupy zorganizowane, które zimowych kąpieli zażywają pod okiem zarówno ratowników wodnych jak i medycznych. Tak jest m.in. na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl