Orły 2019. Wręczono polskie nagrody filmowe.

W Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się gala Polskich Nagród Filmowych "Orły 2019". Wyróżnienia, przyznawane przez Polską Akademię Filmową, zostały wręczone po raz 21. Za najlepszego reżysera uznano Pawła Pawlikowskiego. Jego "Zimna wojna" otrzymała też nagrodę główną - Orła dla najlepszego filmu.  

Orzeł za najlepszą pierwszoplanową rolę męską trafił do Jacka Braciaka za rolę w filmie "Kler" Wojciecha Smarzowskiego, a za pierwszoplanową rolę kobiecą - do Joanny Kulig za rolę w "Zimnej wojnie".

W kategorii "najlepszy scenariusz" nagrodę Orła otrzymali Paweł Pawlikowski i (pośmiertnie) Janusz Głowacki za "Zimną wojnę". Orłem za muzykę do tego filmu wyróżniono Mikołaja Trzaskę, za montaż - Jarosława Kamińskiego, za zdjęcia - Łukasza Żala, a za najlepszy dźwięk - Macieja Pawłowskiego i Mirosława Makowskiego. Za najlepszy serial fabularny uznano "Ślepnąc od świateł" w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego. Orła za najlepsze kostiumy odebrały Małgorzata Braszka, Ewa Krauze, Izabela Stronias i Małgorzata Gwiazdecka za film "Kamerdyner" Filipa Bajona.

Orła za osiągnięcia życia odebrał reżyser Krzysztof Zanussi.

Nagrodę w kategorii "Odkrycie Roku" otrzymała Gabriela Muskała za scenariusz do filmu "Fuga". Za najlepszą aktorkę drugoplanową uznano Aleksandrę Konieczną za rolę w filmie "Jak pies z kotem", a najlepszego aktora drugoplanowego - Janusza Gajosa za rolę w filmie "Kler". Orła za najlepszą scenografię otrzymali Zbigniew Dalecki i Paweł Jastrzębski za film "Kamerdyner". Nagroda publiczności trafiła do twórców filmu "Kler". Za najlepszy film dokumentalny uznano "Księcia i dybuka" w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Za najlepszy film europejski uznano "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" w reżyserii Martina McDonagha.

Najwięcej nominacji otrzymali twórcy "Zimnej wojny" - 12, "Kamerdynera" - 8 i "Kleru" - 6.

/mm/iar/