Trwa strajk nauczycieli. Kuratorium przygotowuje egzaminy.

Podejmujemy wszelkie możliwe działania, by egzamin gimnazjalny i ósmoklasisty odbył się bez przeszkód, zapewnia Urszula Bauer, śląska kurator oświaty. 

Wciąż jednak trwa strajk nauczycieli i nie wiadomo, czy uda się osiągnąć porozumienie. W województwie śląskim, według Związku Nauczycielstwa Polskiego, strajkuje 2051 szkół i przedszkoli. To ponad 80 procent wszystkich placówek.

Jak podkreśliła kurator, także dyrektorzy szkół kompletują zespoły nadzorujące.


— Egzaminy gimnazjalne we wszystkich szkołach województwa śląskiego odbędą się — zapewniła śląska kurator oświaty, Urszula Bauer. 

Oprócz nauczycieli, którzy nie strajkują, do zespołów nadzorujących egzaminy do tej pory zgłosiło się ponad pół tysiąca osób. Śląska kurator oświaty zaapelowała do nauczycieli, by dla dobra uczniów na czas egzaminów zrezygnowali z protestu.


Szkoły przygotowują się do egzaminu gimnazjalnego. Mimo zapewnień Kuratorium Oświaty, że strajk nie przeszkodzi w organizacji egzaminu, obawy mają uczniowie jednego z katowickich gimnazjów.


— Do egzaminu przygotowana jest Szkoła Podstawowa nr 1 w Czerwionce-Leszczynach — mówi Krzysztof Kalinowski, dyrektor placówki. 


Młodzież przejmuje się sytuacją przed egzaminami i strajkiem nauczycieli.


W środę ma rozpoczynać się egzamin gimnazjalny, natomiast w poniedziałek 15 kwietnia startuje egzamin ósmoklasisty. Aktualne informacje można znaleźć na stronach internetowych Centralnej i Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. 

Autor: Joanna Opas, Łukasz Szwej /rs/