Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Rocznica katastrofy smoleńskiej. Pamiętamy.
10.04.2019
06:34:00

fot. Ryszard Stotko, Izabela Czerczer, Agnieszka Loch, Paulina Kurek

Mija 9 lat od katastrofy samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. 

W związku z rocznicą kierownictwo Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach o godzinie 8:41 złożyło kwiaty na grobach i w miejscach upamiętniających ofiary katastrofy. Wśród składających wieńce i kwiaty były również delegacje samorządowe, partii politycznych, służb mundurowych, szkół i innych organizacji. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz premiera Mateusza Morawieckiego złożył kwiaty na grobie śp. Krystyny Bochenek w Katowicach. Na grobie zapalono znicze. 


Jak mówi wicemarszałek województwa śląskiego, Dariusz Starzycki, to ważne, by pamiętać o wszystkich, którzy zginęli 9 lat temu.


Co roku na grób przychodzi także mąż Krystyny Bochenek, profesor Andrzej Bochenek.


Pamięć tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej posła Zagłębia, Grzegorza Dolniaka, uczciły władze regionu oraz samorządowcy. Na grobie na cmentarzu przy parafii Świętej Trójcy w Będzinie złożono kwiaty i wieńce. W uroczystości wziął udział wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.


Świętej pamięci posła Grzegorza Dolniaka wspominał prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.


Pamięć Janusza Kochanowskiego, rzecznika praw obywatelskich, w Częstochowie uczcił wicewojewoda Robert Magdziarz oraz władze miasta. Złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Ewa Kochanowska, żona tragicznie zmarłego podkreśla, że każda rocznica tej tragedii narodowej to czas wspomnień i jedności. 


Ryszard Stefaniak wiceprezydent Częstochowy przypomina, że Janusz Kochanowski zawsze podkreślał swoje związki i dumę z rodzinnego miasta. 


Po złożeniu kwiatów na grobie Janusza Kochanowskiego uczestnicy uroczystości przeszli na Plac Katyński w Częstochowie. Przy tablicy memorialnej odsłoniętej w dniach żałoby narodowej w 2010 roku oddali hołd wszystkim ofiarom katastrofy. Zapalili też znicze przy dębach poświęconych prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i prezydentowi RP na uchodźstwie, Ryszardowi Kaczorowskiemu.

O godzinie 10:00 Jarosław Wieczorek złożył kwiaty przy tablicy śp. Sławomira Skrzypka, prezesa Narodowego Banku Polskiego, znajdującej się na ścianie VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach. Wojewoda podkreślił, że to jedna z największych tragedii w Rzeczypospolitej Polskiej. 


Sławomir Skrzypek urodził się w Katowicach. Funkcję prezesa NPB pełnił od 2007 roku do momentu śmierci. Został pochowany na warszawskich Powązkach. Był absolwentem katowickiego liceum imienia Marii Skłodowskiej-Curie.

W katastrofie prezydenckiego samolotu Tu-154, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Wśród ofiar była również Krystyna Bochenek, dziennikarka Radia Katowice, pełniła też funkcje wicemarszałka senatu, była znana z wielu inicjatyw społecznych takich jak ogólnopolskie dyktando czy zjazd Krystyn. Krystyna Bochenek była dziennikarką, politykiem związanym z Unią Wolności, potem z Platformą Obywatelską a od 2004 roku senatorem. Funkcję wicemarszałka Senatu pełniła od 2007 roku. 

Jako dziennikarka Polskiego Radia Katowice, zajmowała się upowszechnianiem kultury języka polskiego i popularyzacją tematyki zdrowotnej. Współpracowała z prasą i telewizją. Była inicjatorką ogólnopolskiego Dyktanda, organizowanego w kraju i za granicą, a także prowadzącą radiowy "Magazyn Medyczny" i współautorką programu telewizyjnego "Od A do Zdrowia".

Krystyna Bochenek zasiadała w Radzie Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, przewodniczyła Komisji Języka w Mediach. Z jej inicjatywy Senat ogłosił 2006 rok Rokiem Języka Polskiego. Organizowała konferencje naukowe i akcje społeczne propagujące polszczyznę, między innymi Festiwal Języka Polskiego 2006. 

Współtworzyła pierwszą "Wampiriadę", niekonwencjonalną akcję honorowego oddawania krwi oraz kampanię "Rzuć palenie". Prowadziła wiele licytacji na cele społeczne. Była inicjatorką cyklicznej imprezy "Zjazd Krystyn", czyli zgromadzenia pań noszących to imię. 

Stała na czele Rady Śląskiego Funduszu Stypendialnego. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Rady Programowej TVP Polonia. 

Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Urodziła się 30 czerwca 1953 roku w Katowicach. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Śląskim. Była animatorką licznych wydarzeń medialnych i akcji charytatywnych na Śląsku, w tym kwesty "Mamo nie płacz" w 1992 roku, na rzecz ratowania Oddziału Hematologii Dziecięcej w Zabrzu. We współpracy ze śląskimi redakcjami prowadziła akcję profilaktyki raka piersi u kobiet pod nazwą "Różowa wstążka. Katowice rynek 2000". 

W 2004 roku jako kandydatka bezpartyjna wygrała wybory uzupełniające do Senatu z ramienia Unii Wolności, pod koniec kadencji zasiadała w kole demokraci.pl. Ponownie została senatorem w 2005 roku, kandydując z list PO, a w 2007-mym po raz trzeci uzyskała mandat i została powołana na stanowisko wicemarszałka Senatu VII kadencji. 

Była żoną kardiochirurga Andrzeja Bochenka, matką dwojga dzieci. Została pochowana na cmentarzu przy ul. Henryka Sienkiewicza w Katowicach. 

Wśród upamiętnień Krystyny Bochenek jest między innymi, nadanie jej imienia polskiej szkole w Pojanie Mikuli na rumuńskiej Bukowinie oraz Centrum Kultury Katowice. Odsłonięto też tablice pamiątkowe w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Katowicach oraz na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. 

Autorzy: Izabela Czerczer, Kamil Jasek, Paulina Kurek, Agnieszka Loch,
Joanna Opas, Ryszard Stotko /iar/mm/rs/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA