Fabryka pełna życia. Nowy dom dla pingwinów. Blokada ulicy. Szkolne Alleluja.

To będzie Fabryka Pełna Życia w samym centrum miasta. Dąbrowa Górnicza wkracza w kolejny etap rewitalizacji śródmieścia.


Dziś wybrano koncepcję projektową – zagospodarowany zostanie teren o powierzchni 4 ha za Pałacem Kultury Zagłębia. Całkowicie odmieniony zostanie obiekt po byłej fabryce obrabiarek Defum. Jak zmieni się miasto? To sprawdzał Łukasz Szwej.


Do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie powrócą pingwiny. Ostatnio w Chorzowie widziano je pod koniec lat 70. ubiegłego wieku.


Teraz zamieszkają w zaprojektowanej specjalnie dla nich willi z basenem. Dziś symbolicznie wbito pierwszą łopatę na terenie budowy. Gdyby ktoś się zastanawiał, ile potrzeba pieniędzy, by zafundować sobie gromadkę pingwinów, śpieszymy z odpowiedzią – to jedyne 5 milionów złotych. Na miejscu był reporter Radia Katowice, Kamil Jasek. 
W centrum Częstochowy mieszkańcy jednego z budynków zablokowali ulicę Szymanowskiego.


W ten sposób protestują przeciwko budowie galerii handlowo-usługowej na sąsiedniej działce. Wspólnota mieszkaniowa bloku przy ul. Nowowiejskiego 2 zakleiła biało-czerwonymi taśmami bramę przejazdową pod ich budynkiem. Protestujący obawiają się sąsiedztwa tak dużej inwestycji. 
Zajrzymy teraz do pewnej, szczególnej szkoły. To Szkoła Podstawowa nr 12 w Sosnowcu-Milowicach, gdzie funkcjonują klasy integracyjne.


W szkole, pomimo strajku, uczniowie przygotowują się do Kiermaszu Wielkanocnego, który odbędzie się w Niedzielę Palmową, czyli już za trzy dni. Reportaż Wojciecha Paculi.
INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl