Agenci CBA zatrzymli pięć osób za działanie na szkodę KWK Centrum

Agenci katowickiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali pięć osób zamieszanych w proceder zmowy przetargowej i działanie na szkodę KWK Centrum.

Wśród zatrzymanych jest były dyrektor Kopalni Węgla Kamiennego Centrum, jego zastępca pełniący obecnie funkcję wicedyrektora w innym oddziale Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. oraz trzej pracownicy odpowiedzialni za przygotowanie dokumentacji przetargowej dotyczącej dostawy urządzeń do podawania pyłów dymnicowych. Wartość zamówienia wynosiła około 7 mln złotych.

Czynności prowadzono na polecenie Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Po zakończeniu przeszukań zatrzymani zostali przewiezieni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty zmowy przetargowej, działania na szkodę KWK Centrum, co wyrządziło w majątku szkodę w wysokości blisko 3 mln zł, a także przedłożenia nierzetelnych dokumentów mających istotne znaczenie dla uzyskania przez jednego z oferentów zamówienia publicznego.

Czynności mają związek z działaniami funkcjonariuszy CBA z czerwca 2017 roku. Wówczas doszło do zatrzymania na gorącym uczynku przyjęcia korzyści majątkowej wiceprezesa Zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. Mirosława S. oraz prezesa zarządu jednej ze spółek około górniczych.
Do tej pory zarzuty w śledztwie usłyszało 26 osób. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono ponad 800 tys. zł. 

/iar/mm/