Kolejne miasto uruchamia miejski system rowerowy

fot. UM Siemianowice Śląskie

Miłośnicy dwóch kółek mogą od dziś korzystać z Siemianowickiego Roweru Miejskiego. Tuż przed majówką rusza bowiem sieć wypożyczalni.

Jak mówi Piotr Kochanek, rzecznik siemianowickiego magistratu, w tym roku system jest znacznie bardziej rozbudowany. Miasto w zeszłym roku przeprowadziło projekt pilotażowy i udostępniło 32 rowery zlokalizowane w 4 różnych stacjach. W tym roku do dyspozycji jest 100 rowerów rozdzielonych na 10 wypożyczalni.

Siemianowickie rowery miejskie można wypożyczać na stacjach Osiedle Bańgów, Park Pszczelnik, Centrum (przy skrzyżowaniu Śląskiej i Jana Pawła II), Centrum II (na Mysłowickiej w pobliżu Jana Kilińskiego), Plac Alfreda, Grunwaldzka, Osiedle Młodych, Michałkowice, Jagiełły i Tuwim. Dostępnych na nich jest 85 rowerów standardów, 10 rowerów dziecięcych, 3 tandemy i 2 rowery familijne typu cargo.

W tym sezonie Siemianowicki Rower Miejski swym zasięgiem obejmie również Chorzów, Katowice, Sosnowiec, Tychy, a wkrótce i Zabrze. Dzięki współpracy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Nextbike Polska rowery standardowe wypożyczone w tych miastach można bez dodatkowej opłaty zwracać na stacjach w Siemianowicach Śląskich i odwrotnie – rowerami standardowymi z Siemianowic Śląskich dojechać np. do Chorzowa.

— Ubiegłoroczny pilotaż potwierdził, że Siemianowicki Rower Miejski jest potrzebny wszystkim mieszkańcom, a zwłaszcza seniorom. Stąd nowy sezon rozpoczynamy właśnie z seniorami, których oswajamy z aplikacją na smartfony oraz z samą stacją wypożyczeń jednośladów. Mentorami szkolącymi seniorów są wolontariusze z siemianowickich szkół średnich – mówi Piotr Kochanek, rzecznik siemianowickiego magistratu.

W poprzednim sezonie przez trzy miesiące 32 siemianowickie rowery zostały wypożyczone 7,6 tysiąca razy. W systemie zarejestrowało się niemal 1900 użytkowników. System Siemianowickiego Roweru Miejskiego będzie funkcjonował do końca listopada.

Autor: Joanna Opas /mat.prasowe/ml/