74. rocznica zakończenia II wojny światowej

wikipedia/Opitz

Dziś przypada 74.rocznica zakończenie II wojny światowej. Owszem, pamiętamy, że część z nas uczyła się i powtarza, że to 8 maja jest dzień zwycięstwa. Skąd te różnice? 

W nocy z 8 na 9 maja 1945 r. został podpisany ostateczny dokument o bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy kończący nieodwołalnie działania wojenne na terenie Europy. 

Ostatni podpis został złożony 15 minut po północy, czyli już 9 maja, podczas gdy działania zbrojne ustały zgodnie z ustaleniami godzinę wcześniej. I różnice czasowe sprawiły, że dwa dni – 8 i 9 maja – są obecnie celebrowane jako data zakończenia II wojny światowej na kontynencie europejskim. Tak czy owak to skłoniło nas do sięgnięcia po wspomnienia z tamtych odczłowieczonych i nieludzko bestialskich czasów wojny.  "Okruchy pamięci" pozbierała A.Strzemińska


 

Oby nikt już nie musiał zbierać takich "Okruchów pamięci". Te dzisiejsze przygotowała A.Strzemińska w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego.Reporterzy Polskiego Radia Katowice, którzy codziennie są najbliżej mieszkańców naszego regionu, zapraszają na popołudniowy cykl reportaży. Materiały prezentowane są od poniedziałku do czwartku, punktualnie o 17.35 w popołudniowym paśmie Infostrada. Serdecznie zapraszamy.