Drugi dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego.European Start-up Days.

fot. Ryszard Stotko

W drugim dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego eksperci dyskutują w Katowicach na temat polskiej przyszłości energetycznej. 

Gaz ziemny, odnawialne źródła energii czy budowa elektrowni jądrowej, to alternatywa dla węgla. Zdaniem Janusza Steinhoffa, byłego ministra gospodarki, koszty wydobycia węgla z roku na rok będą wzrastać. To właśnie dlatego koniecznie należy zainwestować w inne źródła energii.


Jak mówi prof. Konrad Świrski z Politechniki Warszawskiej, Polska znalazła się pod presją państw europejskich. 

— Im szybciej się dostosujemy, tym lepiej — podkreśla.


— Węgiel surowcem stabilizującym polską politykę energetyczną — powiedział Grzegorz Tobiszowski  podczas swojego wystąpienia na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Wiceminister energii podkreślał, że fundamentem gospodarki energetycznej jest jej stabilność, związana z ciągłością dostaw prądu w odpowiedniej cenie. Wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii, polska gospodarka powinna utrzymywać produkcję węgla kamiennego, na którego zapotrzebowanie w Europie i na świecie dalej wzrasta. 


Podczas trwającego w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego marszałek województwa Jakub Chełstowski mówił o konieczności rekultywacji terenów pogórniczych jako jednym z głównych celów województwa śląskiego. 

— Chcemy współpracować z gminami i spółkami, które są właścicielami zdegradowanych terenów — podkreśla Chełstowski.


 

W województwie śląskim rekultywacji wymaga ponad 3 tys. hektarów zdegradowanych terenów. Takie dane przedstawiła Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

11. Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu towarzyszy European Start-up Days. Dziś tematem jednej z prelekcji było sztuczna inteligencja.

Polska na początku drogi wprowadzania sztucznej inteligencji do biznesu. Eksperci prognozują rozkwit tej technologii za 3 do 5 lat. Już teraz wielu przedsiębiorców decyduje się na rozwój firm przy znacznym wkładzie SI. To konieczny czynnik przy budowania przewagi konkurencyjnej na rynku. 

"Przy aktualny rozwoju technologii i natłoku otaczających nas danych, nie jesteśmy w stanie przeanalizować informacji tak szybko, jak potrafi to konkretny algorytm" - mówi Paweł Zarudzki, konsultant robotyzacji i automatyzacji kognitywnej, firmy Delloite: 

 
 

Podkreślano również odpowiedzialność, jaką muszą podjąć przedstawiciele biznesu w rozwijaniu sztucznej inteligencji: 


 

Europejski Kongres Gospodarczy gromadzi rekordową liczbę 12 tys. uczestników. W panelach dyskusyjnych udział bierze ponad 1000 osób. 

Polskie Radio Katowice zainstalowało na Kongresie swoje plenerowe studio.


Autorzy: Paulina Pikiewicz, Łukasz Szwej, Józef Wycisk /rs/