Eleganza – Zespół Muzyki Salonowej. Radiosesja.

Zespół Muzyki Salonowej ELEGANZA powstał w 2016 roku na bazie Gliwickiej Orkiestry Kameralnej i jest kontynuatorem wiedeńskiej tradycji muzykowania w klasycznym, lekkim i tanecznym nastroju. Tworzą go liderzy Gliwickiej Orkiestry Kameralnej, znakomici muzycy, pracuąacy i koncertujący na co dzień z renomowanymi polskimi instytucjami muzycznymi, takimi jak : Sinfonia Varsovia, NOSPR, Filharmonia Śląska czy Akademia Muzyczna w Katowicach. Koncert premierowy zespołu odbył się 4.09.2016 r. w Parku Chopina w Gliwicach. 

W programie zespołu znajdują się same przeboje, w tym walce, polki, czardasze, serenady, marsze, wiązanki, uwertury i tańce w wersji instrumentalnej, znanych oraz czasem już zapomnianych mistrzów takich, jak: Johann Strauss, Wolfgang Amadeus Mozart, Émile Waldteufel, Vittorio Monti, Emmerich Kalman, Franz Lehar, Julius Fucik, Gerhard Winkler, Heinz Crucius, Robert Stolz, Hans Zander, Oscar Fetras, Matos Rodriguez, Franz von Suppe, Ruggiero Leoncavallo, Fred Raymond, Albert Ketelby. Program jest również stale wzbogacany o nowe, własne aranżacje i opracowania utworów muzyki salonowej.

Koncerty ELEGANZY oddają klimat muzyczny, który z ogromnym powodzeniem rozbrzmiewał w ogrodach, parkach oraz salonach XIX-wiecznej Europy a w szczególności Wiednia. Koncertuje stale w ramach cyklów pt.: „Wiedeński koncert karnawałowy”, „Otwarty Salon Muzyczny”, „Eleganza w Palmiarni” czy „Eleganza w Filharmonii” oraz uczestniczy w wielu okolicznościowych imprezach kulturalnych na Śląsku i w kraju. Koncerty ELEGANZY cieszą się dużym powodzeniem i gorącym odbiorem, potwierdzając, że muzyka salonowa to właściwa rozrywka dla wyrafinowanych odbiorców.