Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
INDUSTRIADIA 2019. Program wydarzenia.
08.06.2019
08:32:00

mat. prasowe

Industriada, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki odbywa się dziś w całym województwie. To największa tego typu impreza w Polsce, a druga w skali Europy.

Łącznie czeka około 528 wydarzeń w 44 zabytkach techniki w 27 miejscowościach. Uczestnicy pomiędzy obiektami mogą się poruszać bezpłatnie Kolejami Śląskimi. Konieczny jest jednak specjalny kupon.

Jak mówi Adam Hajduga, Kierownik referatu promocji dziedzictwa industrialnego w Wydziale Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, w programie każdy znajdzie coś dla siebie. Motywem przewodnim tegorocznej Industriady jest indubal. 

Finał tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki przygotowali Regionalny Instytut Kultury w Katowicach oraz Muzeum Śląskie. 10. urodziny festiwalu zakończy wielkie widowisko pt. "INDUnauci" o godzinie 21.30 w Muzeum Śląskim w Katowicach.

"INDUnauci" to karnawał, koncert i pokaz multimedialnym w jednym. Jak zapowiadają organizatorzy teren Muzeum zamieni się w port, miasto, morze, megafabrykę, a przede wszystkim największą w regionie salę balową. Pojawią się jeżdżące maszyny rodem z książek Juliusza Verne’a, postaci niczym z kultowego Mad Maxa, a do tego niemal 50 muzyków. Wśród nich jazzowi herosi, rockowi drapieżcy i orkiestra dęta.

Specjalnie na tę okazję Maciej Obara skomponował utwór, którego orkiestracją zajął się Nikola Kołodziejczyk. Pod jego batutą na żywo zagrają zespoły: Pasimito i Rube Świnӱe oraz 40-osobowa Orkiestra Dęta Silenzio z Woli.

W zeszłym roku Święto Szlaku Zabytków Techniki przyciągnęło niemal 100 tysięcy osób. Wstęp na finał festiwalu jest bezpłatny.

Wszystkie informacje na temat programu dostępne są na stronie:  http://industriada.pl. Organizatorzy wybrali także kilka, ich zdaniem, najciekawszych punktów tegorocznej edycji festiwalu:

Bytom

W Bytomiu udostępniona zostanie przestrzeń stuletniego kompleksu dawnej elektrowni, a później Elektrociepłowni Szombierki. Dzięki zwiedzaniu z przewodnikiem będzie okazja do poznania zakamarków tej monumentalnej budowli, która na co dzień jest niedostępna. Na INDUSTRIADĘ w Bytomiu zapraszają także Górnośląskie Koleje Wąskotorowe. Oprócz przejazdów pociągiem zaplanowano także trasy zwiedzania z przewodnikiem, przejazd drezyną ręczną czy gry fabularyzowane.

Chorzów

Chorzowski Szyb Prezydent przygotował masę atrakcji, w tym grę terenową dla dzieci. Będą one miały za zadanie rozwiązanie zagadek w poszczególnych punktach Kompleksu Sztygarka – wszystko po to, by odnaleźć zaginione koło linowe wieży szybowej. Dodatkowo, pod Szybem Prezydent rozstawiona zostanie wyjątkowej urody karuzela z początku XX wieku.

Częstochowa

W Częstochowie konieczny przystanek to Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Pasjonaci techniki mogą podziwiać tu rekonstrukcje przodka z maszynami górniczymi, chodniki górnicze czy komorę pomp. Podczas INDUSTRIADY przewodnicy dokładnie opowiedzą o historii miejsca i wykorzystywanych technikach. Niecałe dwa kilometry dalej prawdziwa gratka czeka na pasjonatów kolei. W budynku dworca kolejowego Częstochowa-Stradom znajduje się Muzeum Historii Kolei, gdzie zwiedzać będzie można nastawnię, wyposażoną w specjalny system sterowania komputerowego. Odwiedzający zobaczą także stanowiska dyżurnych ruchu oraz pomieszczenia kryjące urządzenia. Zwiedzanie jest tak naprawdę opowieścią o rozwoju urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Czeladź

Odwiedzający czeladzką Galerię Elektrownia usłyszą wyjątkowe dźwięki. Bohater X M. Gąsiorowski da koncert, podczas którego rap będzie przeplatał się z elementami wokalistyki jazzowej, a brzmienie gitar z dźwiękami elektroniki. Nie zabraknie też tworzonych na żywo loopów i... solo na wiertarce!

Dąbrowa Górnicza

Pasjonaci techniki nie powinni pominąć Kopalni Ćwiczebnej Sztygarka w Dąbrowie Górniczej. 8 czerwca moc atrakcji czeka w kopalni, która powstała jako obiekt szkoleniowy Państwowej Szkoły Górniczej i Hutniczej im. Stanisława Staszica. Oprócz zwiedzania z przewodnikiem warto zobaczyć wystawę fotografii „Wyrwani śmierci”. Autor zdjęć – Stanisław Jakubowski został nagrodzony w kategorii Photo Stories w konkursie World Press Photo w 1969 roku. Wystawa jest reportażem z akcji ratowniczej.

Gliwice

Gliwickie Muzeum Techniki Sanitarnej zaprosi do rozwiązania nietypowej zagadki. Uczestnicy gry terenowej będą starali się wyjaśnić co spowodowało zagięcie się czasoprzestrzeni i pojawienie się w Gliwicach Anomalii. Nie zabraknie zagadek, rebusów i wydarzeń nie z tej ziemi. Oddział Odlewnictwa Artystycznego w Gliwicach zaprosi do tańca. W ciągu dnia będzie można wziąć udział w warsztatach charlestona – w parach i solo. Wieczorem odbędzie się potańcówka w starym, dobrym stylu. Królować będą najlepsze taneczne przeboje Złotej Ery Swingu, poczynając od charlestona, przez Lindy Hop, a kończąc na Rock & Roll’u. Nie lada gratka czeka na odwiedzających Śluzę Rudziniec na Kanale Gliwickim. Uczestnicy „Rautu na śluzie!“ będą mogli wyruszyć w rejsy statkiem pasażerskim ze Śluzy Rudziniec, popłynąć w górę Kanału, w stronę Dzierżna do rozdziału wód Kanału Gliwickiego i rzeki Kłodnicy i doświadczyć śluzowania w komorze Śluzy Rudziniec.

Karchowice

Pompy, kotły i inne fascynujące elementy wodociągowe można oglądać podczas INDUSTRIADY w Karchowicach na terenie Zabytkowej Stacji Wodociągowej Zawada. Święto rozpocznie się wystrzałem armatnim, a następnie  zwiedzaniem z przewodnikiem, 12 uruchomieniem najstarszej maszyny parowej oraz pokazami technicznymi. W tym dniu Zawada otworzy także swoje serce – hol starej kotłowni.

Katowice

Jeśli wśród fanów industrialu są miłośnicy motoryzacji, to z pewnością 8 czerwca muszą zjawić się w Galerii Szyb Wilson, gdzie odbędzie się Bal u Wilsona. Dodatkową atrakcją będzie zwiedzanie obiektu z wnętrza zabytkowego samochodu. Tuż obok Galerii znajduje się malownicze osiedle robotnicze kopalni Giesche (Wieczorek). Podczas INDUSTRIADY po zabytkowych kwartałach budynków oprowadzać będą certyfikowani przewodnicy. Dowiemy się, jak wyglądało przygotowanie górnika do wyjścia na szychtę, codziennie rytuały, spotkania z przyjaciółmi. Jednym z przystanków wycieczki będą okolice Szybu Pułaski, a zakończenie odbędzie się w budynku maszyny wyciągowej szybu „Poniatowski”. Osiedle Nikiszowiec stanie się sceną przedstawienia w wykonaniu Teatru Gry i Ludzie. Interaktywne muzyczno-teatralne przedstawienie będzie nawiązywać do tradycyjnych śląskich zwyczajów weselnych ze wszystkimi elementami - oczepinami, wizytą u fotografa czy przyjęciem. Giszowiecki Park, Gawlikówka oraz gościnna scena dawnego Gasthausu w czasie INDUSTRIADY ożyją na nowo. Przestrzeń wypełnią postaci-duchy, postaci-ożywione fantazje i postaci-przepowiednie. Wystylizowani aktorzy i animatorzy będą oprowadzać po okolicy i snuć opowieści o historii, przeszłości i możliwej przyszłości tego wyjątkowego miejsca.

Łaziska Górne

Na terenie Elektrowni Łaziska znajduje się Muzeum Energetyki, które przedstawia rozwój urządzeń elektrycznych i energetycznych od czasów żarówki Edisona po czasy współczesne. INDUSTRIADA to szansa, by poznać wnętrza Elektrowni, ale także wziąć udział w wydarzeniach specjalnych, jak na przykład wystawa 100 motocykli na 100-lecie Oddziału Zagłębia Węglowego SEP.

Pszczyna

Podczas INDUSTRIADY można będzie także ćwiczyć piękne pismo. W trakcie warsztatów w Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie uczestnicy poznają tajniki kaligrafii i spróbują własnych sił w tej zapomnianej dziedzinie życia. Zajęcia poprowadzą absolwenci Scuola Estiva di Calligrafia a Belle Arti w Perugii.

Ruda Śląska

Podczas INDUSTRIADY można będzie także ćwiczyć piękne pismo. W trakcie warsztatów w Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie uczestnicy poznają tajniki kaligrafii i spróbują własnych sił w tej zapomnianej dziedzinie życia. Zajęcia poprowadzą absolwenci Scuola Estiva di Calligrafia a Belle Arti w Perugii. Rudzka Stacja Biblioteka zaprosi na potańcówkę z przytupem. Niegdyś w miejscowej karczmie hucznie balowali najsłynniejsi śląscy rozbójnicy – Eliasz i Pistulka, znani m.in. z upodobań do przebieranek, stosowanych by zmylić policję. Rozbójnicy będą patronami potańcówki, więc jej uczestnicy zachęcani są do tego, by przebrać się za rozbójników lub kogokolwiek (co tylko fantazja podsunie). Podczas INDUSTRIADY na rudzkim osiedlu Ficinus odbędzie się bal. Wezmą w nim udział specjalni goście, postaci historyczne, m.in. Karol Godula, Joanna Gryzik, Juliusz Marcisz, Augustyn Kozioł, Łucja Zawada, Jan Wypler. Zabawę poprowadzi sam Georg Ficinus (w tej roli Krzysztof Respondek), a oprawę muzyczną wydarzenia zapewni znakomita orkiestra Jean Claude’a Hauptmanna.

Rybnik

Na INDUSTRIADĘ również warto wybrać się do Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku, gdzie szyb Głowacki i szyb Kościuszko przypominają o ponad dwustuletniej tradycji górniczej tego regionu. W tym roku, z okazji INDU-balu będzie można zobaczyć wielkie majątki rodów szlacheckich czy magnatów przemysłowych, które zaprezentowane zostaną na archiwalnych i współczesnych fotografiach. Będąc w muzeum koniecznie odwiedźmy wystawę stałą. Obchodzony w tym roku jubileusz 100-lecia Wybuchu I Powstania Śląskiego jest do tego świetnym powodem.

Siemianowice Śląskie

Pasjonaci techniki mogą rozpocząć świętowanie już 7 czerwca, podczas Rozruchu Maszyn w Parku Tradycji Siemianowickiego Centrum Kultury. Specjalnie przygotowana na tę okazję Wystawa Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego „BalIN” otworzy INDU-bal. Zobaczymy na niej fotografie uzupełniające się wzajemnie, zestawione, traktujące o pozornie sprzecznych kategoriach: zabawie i pracy, życia chwilą i przemijania, obowiązkowości i frywolności. Również 8 czerwca nie powinno tu zabraknąć pasjonatów historii. Specjalnie przygotowany program zwiedzania fabularyzowanego pod hasłem „Wszystkie bale industrialu” zabiorą uczestników w podróż do przeszłości, którą poprowadzi historyk sztuki. Będzie wykład, zwiedzanie obiektu, projekcja multimedialna i inne atrakcje.

Tarnowskie Góry

W planie INDUSTRIADY każdy fan industrii nie może pominąć wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Na gości czeka wystawa królów i królowych śląskich szos z okresu XX-lecia międzywojennego, a więc zabytkowych samochodów, którymi ludzie z pierwszych stron gazet, politycy i artyści podróżowali na bale i huczne przyjęcia. Na INDUbal powinien przybyć każdy, tym bardziej, że będzie można wziąć udział w warsztatach obsługi telegrafu. Najbardziej odważni po przeszkoleniu będą mogli pod nadzorem Kierownika Radiostacji Klubowej spróbować przeprowadzić łączność na pasmach amatorskich ze stacjami krótkofalarskimi spoza Polski.

Tychy

Muzeum Tyskich Browarów Książęcych co roku pokazuje jak warzy się złoty trunek w Tychach. 8 czerwca będzie okazja, by wysłuchać ciekawostek opowiadanych przez pasjonatów Fordów Mustang podczas IV Śląskiego Spotu tych samochodów. Wyjątkowa zabawa szykuje się tu wieczorem, podczas fabularyzowanego, nocnego zwiedzania Browaru.

Ustroń

Za sprawą Muzeum Ustrońskiego przeniesiemy się w czasie. Zaplanowano uroczyste wprawienie w ruch potężnego młota sprężynowego „Ludwig”, który zostanie uruchomiony przez przedwojennych przemysłowców – Brevilliera i Urbana, niegdysiejszych właścicieli ustrońskiej Kuźni. Chwilę po uruchomieniu młota przemysłowcy zaproszą na bal. Hutmistrzowie będą bawić się razem z robotnikami, uczestnicząc w żywym, improwizowanym teatrze. Do wspólnego świętowania może dołączyć każdy!


Przypominamy, że w tym dniu obowiązuje zakaz lotu dronami nad terenem Muzeum.

Autor: Joanna Opas/mat.prasowe/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA