Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Uroczystość Bożego Ciała
20.06.2019
07:35:00

Joanna Opas

Dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w Polsce potocznie nazywaną Bożym Ciałem. Na ulice miast i wsi wyszły procesje wiernych. 

"W tym dniu chcemy wyrazić naszą wiarę w realną obecność Jezusa pod postaciami eucharystycznymi" - powiedział biskup Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. "Monstrancja ukazuje obecność Boga pośród nas, jest niesiona w sposób uroczysty, ukazuje to prawdę, że wiara katolicka to wiara w Boga obecnego w realiach życia człowieka" - dodał.

W tradycyjnych śląskich strojach przeszli uczestnicy procesji Bożego Ciała w Lipinach - dzielnicy Świętochłowic. To wierni parafii pod wezwaniem świętego Augustyna.

Procesja w strojach ludowych to już wieloletnia tradycja w Świętochłowicach, która co roku przyciąga wielu obserwatorów...


Stroje ludowe wprowadzono kilkadziesiąt lat temu za sprawą Grzegorza Stachaka - lokalnego listonosza, który zaczął szyć tradycyjne stroje rozbarskie. Podobne procesje przechodzą także w Radzionkowie czy w Dąbrówce Wielkiej w Piekarach Śląskich.


Procesja Bożego Ciała w Żywcu ma wyjątkowy charakter. Od setek lat - gromadzi mieszkańców miasta w tradycyjnych strojach żywieckich. 

Ta piękna tradycja przetrwała do dnia dzisiejszego. Przed wojną każda z żywieckich parafii organizowała własną uroczystość. Od kilkunastu lat procesja Bożego Ciała w Żywcu jednoczy wszystkich mieszkańców miasta.

— W tym roku procesja Bożego Ciała przejdzie spod żywieckiej konkatedry do kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Floriana w dzielnicy Zabłocie zatrzymując się przy czterech ołtarzach — wyjaśnia proboszcz parafii konkatedralnej.


Dziś na uroczystościach nie zabrakło przedstawicieli Stowarzyszenia Asysta Żywiecka  w strojach mieszczańskich, miejskiej orkiestry dętej, ale i tłumu wiernych, którzy manifestowali swoją wiarę. W procesji wzięli też udział turyści, którzy zjechali do Żywca specjalnie, by zobaczyć wyjątkową oprawę procesji. 


W Żywcu przez cały tydzień, po uroczystości Bożego Ciała mieszczanie w strojach żywieckich będą brać udział w procesjach wokół kościoła parafialnego. Najbarwniejszą jednak z żywieckich procesji jest ta zamykająca oktawę - w przyszły czwartek - ta procesja od wieków przechodzi ulicami najstarszej dzielnicy miasta, czyli średniowiecznej Rudzy.

Mszą św. w Archikatedrze św. Rodziny rozpoczęły się także częstochowskie obchody Bożego Ciała.

Uroczystości przewodniczy metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo, który w homilii krytycznie odniósł się do marszów równości.


Arcybiskup Wacław Depo zwrócił uwagę na słowa Jana Pawła IIi Benedykta XVI, że bez Boga nie można mówić o pełnym zrozumieniu świata, wolności oraz ludzkiej godności. W tym kontekście nie można milczeć wobec ataków na chrześcijaństwo i profanację jego symboli - mówił arcybiskup Wacław Depo.


Metropolita częstochowski podkreślił, że ludzie wierzący mają prawo wyjść poza świątynię i w procesji dać świadectwo swego przywiązania do wiary. Relację z obchodów Bożego Ciała w regionie, w tym w Częstochowie przekażemy w popołudniowym Programie Radia Katowice.

W uroczystość Bożego Ciała Kościół pragnie przypomnieć o największym z cudów, jaki dokonuje się na ołtarzach całego świata, o Eucharystii  – przypomina na swojej stronie Referat Prawny, Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. Zgodnie z częstochowską tradycją jednego roku procesja Bożego Ciała wędruje z archikatedry na Jasną Górę, w kolejnym – z Jasnej Góry do archikatedry.

W Kłobucku Procesja Bożego Ciała przemieściła się (od 9.30) do 4 ołtarzy przez Rynek Jana Pawła II, ulicą 3 Maja do ronda w kierunku ul. Szkolnej i powróci do Kościoła św. Marcina. Wezmą w niej udział poczty sztandarowe, chór, orkiestra, grupy modlitewne, harcerze. 

W Lublińcu Procesja Bożego Ciała wyruszyła z kościoła św. Mikołaja,  do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, dalej na lubliniecki rynek i do kościoła św. Stanisława Kostki. 

Na lublinieckim rynku organizowany jest koncert „W górę serca”. (od 16.00) wystąpią Zespół śpiewaczy z Herbów, sekcja wokalna z Miejskiego Domu Kultury, zespół wokalno – instrumentalny „Nadzieja” oraz schola Parafii Św. Stanisława Kostki. Przygotowano też (o 18.30) Wieczór Uwielbienia: wystąpią Magda Anioł oraz Siostra Anna Bałchan z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego Altra Volta i chóru.

Boże Ciało to święto ruchome. Zawsze jednak przypada 60 dni po Wielkanocy. Jak dodaje biskup Artur Miziński dzisiejsza uroczystość pokazuje nam, że Jezus oddał się człowiekowi jako pokarm. "Bóg zamknął się w kruszynach chleba, by być z człowiekiem, w kościele" - zaznacza.

W Katowicach procesję eucharystyczną poprzedziła Msza św. w kościele mariackim o godz. 9.15, skąd po jej zakończeniu około godz. 10.15 uczestnicy wyruszyła do katedry Chrystusa Króla. Procesja przejdzie ulicami: Mariacką, Francuską, Jagiellońską do Placu Miarki, a następnie ulicami Wita Stwosza i Powstańców. Po zakończeniu procesji około godz. 12.00 w katedrze zostanie odprawiona Msza św. pontyfikalna.

Zapraszając mieszkańców Katowic do udziału w procesji metropolita katowicki abp Wiktor Skworc napisał m. in.: „To kolejna okazja, aby publicznie, we wspólnocie żywego Kościoła składać Bogu dziękczynienie i uwielbienie za Jego eucharystyczną obecność pośród nas. Chcemy też w naszej wspólnocie wiary wynagradzać Bogu wszelkie bluźnierstwa, jakie w ostatnim czasie miały miejsce w przestrzeni publicznej  i razem wołać: «Przepuść Panie, przepuść ludowi Twemu. A nie bądź na nas rozgniewany na wieki»”. 

Dodał również: „Pamiętajmy, Eucharystia jest szczytem, do którego zmierza całe nasze życie, i źródłem, z którego czerpie moc nasze działanie i codzienne świadectwo o Chrystusie. Niech nas wspomaga spełniające się w Eucharystii zapewnienie: «A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata»”.

Do udziału w tej szczególnej modlitwie i manifestacji wiary abp Skworc zaprosił wszystkich mieszkańców śródmieścia Katowic: rodziny, wspólnoty, katolickie ruchy i stowarzyszenia, a także dzieci pierwszokomunijne, poczty sztandarowe i członków służby liturgicznej.

Autor: Joanna Opas, Zdzisław Makles, Katarzyna Graboń/iar/mm/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA